TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Hrady a zámky znovu otevřené - zahájení sezóny 2022

24.3.2022TaRamka
Přidej se k nám...

Stejně tak jako se na jaře probouzí příroda k životu, procitají i hrady a zámky ze zimního spánku. Od března jeden po druhém postupně otevírají své brány návštěvníkům.

Většina hradů a zámků ovšem novou sezónu naplno zahájí až s prvním dubnem. A řada z nich láká i na akce a zajímavé novinky. Pojďme se na některé z nich podívat!

Facebook Twitter Seznam

Hrad a zámek Český Krumlov

Zajímavostí letošní hradozámecké sezóny je projekt Po stopách šlechtických rodů, jehož dvanáctý ročník nese téma Rok šlechtických slavností. Celá řada státních hradů a zámků se tak zaměří na fenomén šlechtických zábav, turnajů, loveckých kratochvílí, plesů, hostin a celé řady dalších volnočasových aktivit aristokratů.

Celé toto téma shrne velkolepá výstava Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov, která bude otevřena v nové Zámecké galerii od první poloviny července do konce listopadu 2022. V rámci výstavy jsou nachystány bohaté doprovodné programy a je opravdu na co se těšit.

Hrad a zámek Český Krumlov
Hrad a zámek Český Krumlov

Zámek Konopiště

Na Konopišti to bude žít i večer. Novinkou letošní sezóny jsou totiž večerní prohlídky s názvem Šlechtické zábavy a slavnosti. Návštěvníci se v rámci nich mohou seznámit s tím, jak aristokracie trávila svůj volný čas v různých prostorách hradu - a zavede vás i do míst, které běžně nejsou veřejnosti přístupné.

Zámek Konopiště
Zámek Konopiště

Pražský hrad

Letní turistická sezóna započne na Pražském hradě 1. dubna 2022. Mimo nejdůležitějších památek, jako je katedrála sv. Víta, Zlatá ulička a věž Daliborka, bazilika svatého Jiří nebo Starý královský palác se návštěvníkům po zimní přestávce otevře také Královská zahrada, Jižní zahrady a horní část Jeleního příkopu.

Představena bude také panelová výstava o životě a díle slovinského architekta Josipa Plečnika, který působil i zde na pražském hradě.

Po dvou letech pandemie se konečně bude konat slavnostní zahájení letní sezóny, a to v sobotu 14. května, kdy bude Pražský hrad otevřen všem návštěvníkům zdarma.

Pražský hrad
Pražský hrad

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk je sice přístupný celoročně, ale i zde se na novou sezónu chystají novinkami. Jednou z nich je nový prohlídkový okruh Příběh hradu, který návštěvníky bude od 1. dubna provázet cestou staletími existence této brněnské dominanty. Prohlídka zájemce zavede i na dosud nepřístupné prostory.

Hrad Špilberk
Hrad Špilberk

Zámek Slavkov

Sezóna na Slavkově odstartuje 24. března hravou edukační výstavou Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih. Děti i jejich rodiče se mohou zábavnou formou seznámit s autorskou literární tvorbou přímo určenou pro děti a mládež. Dětským návštěvníkům se navíc otevřou hned dvě speciálně upravené trasy, při nichž mohou děti luštit hravé úkoly přizpůsobené jejich věku.

Zámek Slavkov připravil také další velká lákadla - 30. dubna to bude Food festival v doprovodu cimbálovky, 21. května Mezinárodní festival živých soch a bodyart, nesmíme zapomenou ani na Dny Slavkova 27. června, nebo na dlouho odkládaný koncert britské legendy - zpěváka Stinga, který proběhne 31. července.

Zámek Slavkov
Zámek Slavkov

Hrad Střekov

Na otevření sezóny si Hrad Střekov pro své návštěvníky připravil zábavný den - dobové kostýmové prohlídky hradu, šermířská vystoupení, pohádkové divadelní představení pro děti i slavnostní otevření naučné stezky Pod Vysokým Ostrým.

Hrad Střekov
Hrad Střekov

Hrad a zámek Frýdlant

Hrad a zámek ve Frýdlantu připravil pro své návštěvníky zbrusu novou trasu. Prohlídková trasa Zbraně, zbroj a rytíři návštěvníky o víkendech provede hradní zbrojnicí a zámeckou věží. Od začátku sezóny se také zpřístupní doposud uzavřené nádvoří.

Hrad a zámek Frýdlant
Hrad a zámek Frýdlant

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz si pro nejmladší návštěvníky připravil originální interaktivní hru Poklad kralevice Václava II. Děti budou v areálu hradu hledat skryté symboly, a pokud vše správně najdou a zaznamenají do hrací karty, čeká je odměna.

Hrad Bezděz
Hrad Bezděz

Hrad Bítov

Oblíbená prohlídková trasa Expozice hradního pivovaru na hradě Bítov bude od 1. července 2022 obohacena o návštěvu dvou nově zrestaurovaných místností. Byt sládka a šalandy budou vybaveny dobovým nábytkem a při návštěvě těchto místností se návštěvníci dozvědí jejich funkci.

Hrad Bítov
Hrad Bítov

A je jich mnohem více! Památky se otevírají po celé republice - hledejte a objevujte další nejkrásnější hrady a zámky.


Tipy na výlet