Hrady a zámky znovu otevřené - zahájení sezóny 2024

15.3.2024TaRamka
Přidej se k nám...

Stejně tak jako se na jaře probouzí příroda k životu, procitají i hrady a zámky ze zimního spánku. Od března jeden po druhém postupně otevírají své brány návštěvníkům.

Většina hradů a zámků novou sezónu naplno zahájí už 28. března 2024, tedy na Zelený čtvrtek před velikonočními svátky. A řada z nich láká i na akce a zajímavé novinky. Pojďme se na některé z nich podívat!

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Sezóna hradů a zámků je tu!

Výletníci již jistě nedočkavě vyhlížejí blížící se sezónu hradů a zámků 2024. Mnohé z nich otevírají již na počátku března, jinde si ještě budeme muset chvilku počkat. Ale ne na dlouho - oficiálně se hrady a zámky se otevírají 28. března 2024 právě na Velikonoce a většina z nich bude návštěvníky vítat až do konce října.

Vstupné na hradech a zámcích v roce 2024

Na většině památek si ale budeme muset připlatit. Vstupné se zvyšuje i tento rok, někde dokonce o desítky korun. Nadále ovšem zůstávají aktivní slevy pro děti a seniory.

Zájem o památky se i přes zdražování zvyšuje. Jen v minulém roce za státními památkami vyrazilo 4,2 milionu návštěvníků a rekordní návštěvnost se očekává i tento rok. Co se na hradech a zámcích v roce 2024 chystá nového?

Zámek Konopiště
Zámek Konopiště

Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Aneb Po stopách šlechtických rodů 2024

14. ročník oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na rod Habsburků. Jak se jim žilo v Čechách a na Moravě od 18. do 20. století se dozvíte na celé řadě památek.

Letos budou oslavovat odkaz Habsburků hlavně na státních zámcích Konopiště, Ploskovice a Zákupy. Co tam návštěvníky čeká?

  • Státní zámek Konopiště představí unikátní historické předměty včetně osobních věcí rodiny Františka Ferdinanda d'Este. Navíc nabídne večerní prohlídky zaměřené na nejvýznamnější Habsburky.
  • Na státním zámku Ploskovice se v červenci otevře obnovený hlavní prohlídkový okruh, který představí reinstalované piano nobile. Cílem je vrátit původní funkci a dekorace všech místností do podoby, v jaké byly kolem roku 1854 zařízeny pro excísaře Ferdinanda V. a jeho manželku Marii Annu.
  • Na státním zámku Zákupy mohou turisté nově navštívit také místnosti, které jsou zařízeny jako ložnice a salon hofmistryně císařovny Marie Anny. Zámek Zákupy sloužil jako letní sídlo rakouského císaře a posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého.
  • Státní zámek Velké Losiny letos zpřístupní apartmán Alžběty Amálie Habsburské, sestry Františka Ferdinanda d'Este.
  • Státní hrad Bouzov chystá také novinku - apartmán arcivévody Evžena doplněný o osobní předměty a fotografie s vazbou na habsburskou rodinu.

Nové prohlídkové okruhy

Kromě projektu Po stopách šlechtických rodů přichystala celá řada dalších památek zajímavé novinky a lákadla na turistickou sezónu 2024. Pojďme se na některé z nich podívat!

  • Novou návštěvnickou trasu připravuje třeba hrad a zámek Český Krumlov. Vydat se nově můžete do zrekonstruovaných interiérů zdejšího Letohrádku Bellaria.
  • Státní zámek Litomyšl představí od června novou prohlídkovou trasu Novinky po rekonstrukci a expozice Proč je zámek UNESCO. Od července pak budou moci navštívit i historickou kuchyni a zámeckou věž.
  • Zámek Uherčice představí od konce dubna obnovené zámecké interiéry 1. patra východního křídla, jejichž umělecká výzdoba patří k nejhodnotnějším prvkům celého areálu.
  • Do dosud nepřístupných prostor se můžete vydat na hradu Velhartice. Nová trasa vás vezme do sklepení tzv. Huertova zámeckého křídla a přenese vás do doby konce husitských válek a nástupu Jiřího z Poděbrad na královský trůn, do doby, kdy byly na hradu ukryty korunovační klenoty.
  • Klášter Zlatá Koruna také odhalí obnovenou barokní lékárnu včetně dobových herbářů a původního vybavení.

Vzhůru na Pražský hrad

Letní turistická sezóna započne na Pražském hradě 1. dubna 2024. Katedrála sv. Víta, Zlatá ulička a věž Daliborka, bazilika svatého Jiří, Starý královský palác, Královská zahrada, Jižní zahrady, Jelení příkop jsou otevřeny po celý rok, během letní sezóny ovšem prodlužují svou otevírací dobu.

Máte tedy o trochu více času prohlédnout si tyto skvosty Prahy, matky měst. I tady ovšem došlo k výraznějšímu zdražení vstupného, ke zvýšení ceny Pražský hrad přistoupil po dlouhých sedmnácti letech.

Hrad Špilberk otevřený po celý rok

Hrad Špilberk v moravské metropoli doslova žije kulturou po celý rok. Kromě prohlídkových okruhů a stálých muzejních expozic můžete zamířit i na výstavy a v létě také na koncerty, divadelní představení a letní kino pod širým nebem.

Které hrady a zámky mají otevřeno ještě před začátkem sezóny?

Jak již bylo řečeno, většina památek oficiálně otevírá na Velikonoce. Pro nedočkavce máme hned několik tipů na hrady a zámky, které své brány návštěvníkům již otevřeli.

Některé z nich otevřely s předstihem, jiné mají otevřeno po celý rok. Mezi hrady, kam se můžete vydat již v březnu, najdeme třeba hrady Křivoklát, Točník, Moravský Šternberk, Český Šternberk, Strakonice, Loket, Helfštýn, Svojanov, Cimburk, Hazmburk, Krakovec, Vildštejn nebo Slezskoostravský hrad.

Koho lákají více šlechtická zámecká sídla, zamířit může například na zámky Hluboká, Brandýs nad Labem, Lednice, Veltrusy, Děčín, Dětenice, Kynžvart, Loučeň nebo Sychrov.

A je jich mnohem více! Památky se otevírají po celé republice - hledejte a objevujte další nejkrásnější hrady a zámky.


Tipy na výlet