TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrady a zámky znovu otevřené - zahájení sezóny 2023

19.3.2023TaRamka
Přidej se k nám...

Stejně tak jako se na jaře probouzí příroda k životu, procitají i hrady a zámky ze zimního spánku. Od března jeden po druhém postupně otevírají své brány návštěvníkům.

Většina hradů a zámků ovšem novou sezónu naplno zahájí až s prvním dubnem 2023. A řada z nich láká i na akce a zajímavé novinky. Pojďme se na některé z nich podívat!

Facebook Twitter Seznam

Zámek Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtických rodů 2023

13. ročník oblíbeného projektu Po stopách šlechtických rodů se letos zaměřuje na rod Harrachů. Vyloženě slavnostní atmosféru tak bude mít letní šlechtické sídlo rodu Harrachů - zámek Hrádek u Nechanic, který 1. dubna slavnostně otevře brány.

S blížícími se Velikonocemi na kostýmovaných prohlídkách nemohou chybět velikonoční výzdoby a výstava kraslic. Otevřena bude také zámecká kavárna Anny z Harrachu a proběhne křest nové publikace právě o významném rodu Harrachů. Aby toho nebylo málo, Hrádek u Nechanic letos slaví 70 let od svého zpřístupnění veřejnosti.

Harrachové – vznešenost zavazuje

Projekt Po stopách šlechtických rodů letos nese podtitul vznešenost zavazuje. V čele letošního ročníku bude již jmenovaný zámek Hrádek u Nechanic, ale rod Harrachů si budou připomínat i na řadě dalších památkách: zámek Janovice u Rýmařova, zámek Duchcov, hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Konopiště, Hospitál Kuks, zámek Mnichovo Hradiště, hrad Nové Hrady, zámek Opočno, zámek Sychrov a mimo jiné také hrad Šternberk.

A proč si letos připomínáme rod Harrachů? Kromě toho, že patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody v naší historii, mají také letos dvě významná jubilea. Tento rok je to 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň i 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Více o projektu najdete zde.

Národní památkový ústav: Po stopách šlechtických rodů
Národní památkový ústav: Po stopách šlechtických rodů (foto: www.npu.cz)

Hrad a zámek Český Krumlov

Zajímavostí letošní hradozámecké sezóny je projekt Po stopách šlechtických rodů, jehož dvanáctý ročník nese téma Rok šlechtických slavností. Celá řada státních hradů a zámků se tak zaměří na fenomén šlechtických zábav, turnajů, loveckých kratochvílí, plesů, hostin a celé řady dalších volnočasových aktivit aristokratů.

Celé toto téma shrne velkolepá výstava Šlechtické slavnosti a zábavy na zámku Český Krumlov, která bude otevřena v nové Zámecké galerii od první poloviny července do konce listopadu 2022. V rámci výstavy jsou nachystány bohaté doprovodné programy a je opravdu na co se těšit.

Pražský hrad

Letní turistická sezóna započne na Pražském hradě 1. dubna 2023. Katedrála sv. Víta, Zlatá ulička a věž Daliborka, bazilika svatého Jiří, Starý královský palác, Královská zahrada, Jižní zahrady, Jelení příkop jsou otevřeny po celý rok, během letní sezóny ovšem prodlužují svou dobu otevření. Máte tedy o trochu více času prohlédnout si tyto skvosty Prahy, matky měst.

Hrad Špilberk žije 12 měsíců v roce

Hrad Špilberk v moravské metropoli doslova žije kulturou po celý rok. Kromě prohlídkových okruhů a stálých muzejních expozic můžete zamířit i na výstavy a v létě také na koncerty, divadelní představení a letní kino pod širým nebem.

Zámek Slavkov

Sezóna na Slavkově odstartuje 25. března 2023 neobvyklou formou. V Historickém sále bude od 14:00 slavnostně zahájena sezóna a v rámci této prohlídkové trasy budete moci vidět oživlé obrazy! Kromě toho bude zahájena výstava Slavkováci Slavkovu (vstup volný) a výstava Svět kostiček s 50% slevou na vstup platící jen pro první den zahájení sezóny. Ve zbytku roku se pak můžete těšit na další ročníky Veteranfest, Slavkov Open, Tenkrát ve Slavkově nebo To nejlepší z Moravy.

Hrad Karlštejn - nové expozice i návštěvnické centrum

Od konce dubna otevírá hrad Karlštejn nové návštěvnické centrum, v jehož suterénu vzniknou expozice o počátcích a obnovách hradu Karlštejn i o historii vinařství na Karlštejně. Pod nádvořím v nově objevených prostorách bude expozice věnovaná kamenickým prvkům. Obnoven bude i suterén Císařského paláce, kde se dokončuje multifunkční sál se zázemím. Hrad Karlštejn je otevřen po celý rok.

Hrad Kunětická hora - znovuotevření hradního paláce

Po čtyřech letech se vrací do plného provozu oblíbený hrad Kunětická hora. 1. dubna se otevře Jurkovičův palác a 5. května obnovený hradní palác, který byl dosud uzavřen.

Zámek Telč - nové prohlídkové okruhy

Od poloviny července se veřejnosti otevřou nové prohlídkové trasy i na zámku Telč. Zámecké muzeum podobou rodového šlechtického muzea představí historii zámku a jeho majitele a okruh Instalovaný depozitář nabídne nejzajímavější předměty z depozitáře zámku.

Klášter Kladruby a klášter Plasy

Klášter Kladruby u Stříbra je spojen hned se dvěma významnými osobnostmi - svatým Janem Nepomuckým a Janem Blažejem Santinim-Aichelem. Klášter Kladruby nyní dokončil největší rekonstrukci ve své novodobé historii a tak návštěvníky láká do prostor, které byly do nedávna ještě nepřístupné!

Klášter Kladruby i klášter Plasy mají něco společného - obě místa seznamují s osobností Jana Blažeje Santini-Aichela. V souvislosti s 300. výročím úmrtí tohoto světoznámého baroknho architekta připravují obě památky speciální program. V plaském klášteře se mimo to otevře nový prohlídkový okruh Zámek Metternichů.

Které hrady a zámky mají otevřeno ještě před začátkem sezóny?

Jak již bylo řečeno, většina památek oficiálně otevírá první dubnový víkend. Pro nedočkavce máme hned několik tipů na hrady a zámky, které své brány návštěvníkům již otevřeli.

Některé z nich otevřely s předstihem, jiné mají otevřeno po celý rok. Mezi hrady, kam se můžete vydat již v březnu, najdeme třeba hrad Křivoklát, Bouzov, Loket, Helfštýn, Svojanov, Cimburk, Hazmburk, Krakovec nebo Vildštejn.

Koho lákají více šlechtická zámecká sídla, zamířit může například na zámek Hluboká, Brandýs nad Labem, Lednice, Veltrusy, Buchlovice, Děčín, Dětenice, Kynžvart, Loučeň nebo Sychrov.

A je jich mnohem více! Památky se otevírají po celé republice - hledejte a objevujte další nejkrásnější hrady a zámky.


Tipy na výlet