Hrad Loket
8 z 1090 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Malebný středověký hrad se zajímavou historií i tajemnými legendami - to je hrad Loket, vyčnívající majestátně na žulovém masívu obklopeném řekou Ohří.
Ohře svírá hrad Loket ze tří stran a připomíná tak ruku ohnutou v lokti. Odtud pravděpodobně hrad získalo své jméno.
Další památky v Karlovarském kraji nebo útrpné právo v Karlovarském kraji
Karlův hrad Loket
O Lokti se ve středověku říkalo, že je „klíčem ku Království českému". Karel IV. totiž zařadil hrad Loket, spolu třeba s Karlštejnem, mezi důležitá sídla náležící české koruně. Kdo by hrad dobyl, jako by dobyl celé Česko.
Zajímavostí je, že se hrad Loket mnohokrát stával útočištěm královského rodu. Úkryt zde nalezla i královna Eliška Přemyslovna s malým synkem Václavem před svým manželem Janem Lucemburským, který v té době čelil politickým nepokojům, včetně obavy, že jej tehdy tříletý Václav má připravit o trůn. Proto se Jan Lucemburský na hrad Loket vydal, Elišku nechal odvést a Václava zde tři měsíce věznil ve sklepení.
I přes tento jistě nepříjemný zážitek Václav, pozdější císař Karel IV., nenechal na hrad Loket dopustit. V jeho lesích také rád lovil, k čemuž se váže pověst o založení prvního lázeňského města v Čechách - Teplé lázně u Lokte, dnešní Karlovy Vary. Horký léčivý pramen měl během jedné z loveckých výprav nalézt Karel IV. se svou družinou.
Co vidět na hradě Loket
Hrad Loket si zažil mnohé, nejtemnější období přišlo v 17. století s třicetiletou válkou. Město bylo obléháno císařskými, později i švédskými vojsky, největší pohromu mu ovšem uštědřily následné morové rány.
V 18. století proběhla přestavba hradu na věznici, která fungovala až do roku 1948. Hrad Loket dnes i díky této zkušenosti představuje expozici útrpného práva s mučícími nástroji a pohyblivými figurínami v životní velikosti, které drásají nervy nejen vizuálně, ale i zvukovým doprovodem. Prohlídkový okruh zahrnuje kromě návštěvy vězeňské kobky také expozici zbraní, historickou sbírku porcelánu a minerálů, návštěvu u strašidel i vyhlídku z věže. Najdete zde i loketský meteorit, ke kterému se váže zajímavá legenda.
Legenda o zakletém purkrabím
Nejhorším z vladařů na hradě Loket byl údajně markrabě Vohburgský. Byl pověstný svou krutostí a nemilosrdností, o které se...
Loketský meteorit
Zakletého purkrabího si na Lokti můžete prohlédnout i vy! Jedná se o největší známý meteorit, jenž dopadl na území dnešního Česka, který získal své jméno podle výše zmíněné pověsti. Meteorit měl velikost koňské hlavy, vážil zhruba 107 kilogramů a na loketské nádvoří dopadl pravděpodobně roku 1422.
Dnes na hradě Loket najdete jen jeho patnáctikilový fragment a kopii v původní velikosti. V 19. století byl totiž meteorit rozřezán na několik dílů, které putovaly do přírodopisných muzeií do celého světa. Čast najdete například v Praze, největší díl se nachází ve Vídni.
Otevírací doba hradu Loket
- leden - březen: každý den 9:00 - 16:00
- duben - červen: každý den 9:00 - 17:00
- červenec - srpen: každý den 9:00 - 18:30
- září - říjen: každý den 9:00 - 17:00
- listopad - prosinec: každý den 9:00 - 16:00
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Hrad Loket? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- Levné ubytování: Freedom apartment
- TOP poměr cena/kvalita: Pension Vila Hana
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- neděle
- odpoledne12 až 18 hod. 12°
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 18°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 17°
Vstup:
dospělí 175 Kč / snížené 140 Kč (s průvodcem)Loket, Zámecká 67/10