TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Hněvín

foto: cz.depositphotos.com

143 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Novogotický hrad Hněvín se tyčí na stejnojmenném kopci nad městem Most. Tato romantická památka s nádhernou vyhlídkou a osobitým kouzlem sice píše historii poměrně krátkou, přesto by ale mohla vyprávět mnoho zajímavých příběhů našich dějin.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další věž v Ústeckém kraji nebo hrad v Ústeckém kraji

Hněvín, neboli Zemská stráž

Kopec Hněvín nesl až do 19. století název Zámecký vrch. A na něm v dávných dobách stávalo nejprve dřevěné hradiště, které bylo na počátku 13. století vystřídáno bytelnějším kamenným hradem rodu Hrabišiců. Středověký hrad taktéž nenesl název Hněvín, ale Zemská stráž - což vyplývalo právě z jeho funkce strážce zemské hranice poblíž královského města Most.

Zkáza hradu Hněvín

Hrad Hněvín úspěšně odolával mnoha útokům a byl považován za jeden z nedobytných královských hradů. Zkázu mu však přinesla v 17. století třicetiletá válka, i když k ní nedošlo během žádné z bitev ani obléhacích akcí. Švédové během svých neúspěšných pokusů dobýt Hněvín několikrát zpustošili celé město. Až na samém konci války hrad obsadili a drželi jej i po uzavření míru.

Švédové Hněvín opustili až v říjnu roku 1649 a mostečtí občané měli tehdy už jasno - pryč s hradem, který jim přivodil několikaleté utrpení! Požádali proto císaře Ferdinanda III. o možnost zrušení hradu a využití stavebního materiálu pro obnovu města. A tak se stalo, že na více než dvě staletí Zámecká hora přišla o svou dominantu.

Video: Hrad Hněvín - Most, České středohoří @Fotoletec

Znovuzrození Hněvína

Hrad Hněvín tak, jak jej známe dnes, tedy není zachovalým gotickým hradem ze 13. století. Jedná se o repliku původního středověkého hradu, jež je výsledkem snah Spolku přátel Zámecké hory z přelomu 19. a 20. století. Nejprve byla vybudována vyhlídková věž, ze které se dnes návštěvníci mohou kochat nádherným rozhledem na město Most, ale i na krajinu Krušných hor a Českého středohoří.

Hrad Hněvín nabízí kromě romantických vyhlídek také další zážitky. Návštěvníci zde najdou restauraci, hvězdárnu a Dílnu magistra Kellyho s expozicí o životě alchymisty, který působil i na císařském dvoře Rudolfa II.

Otevírací doba Hněvína

  • Areál hradu: celoročně přístupný 9:00 – 18:00
  • Vyhlídková věž: celoročně přístupná 9:00 – 18:00 (v sezóně může být omezen přístup kvůli akcím v areálu hradu)

Od května do října zde najdete také stánek s občerstevním. Restaurace, ubytování i hvězdárna a Dílna magistra Edwarda Kelleyho jsou nyní uzavřeny z důvodu rekonstrukce!

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Hněvín? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Hněvín ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 16°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

vyhlídka 25 Kč / snížené 15 Kč
celoročně otevřeno

Most, Hrad Hněvín

Reklama

Podobné výlety