Hrad Špilberk
93 z 1094 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Hrad Špilberk je nádhernou pevností, jež bdí na kopci nad městem Brnem. Zdi Špilberka by mohly mnohé vyprávět - historii významného moravského sídla, nedobytné pevnosti, ale i Žaláře národů. A ani o vyhlídky tu nouze není!
Další památky na jižní Moravě nebo hrad na jižní Moravě
Královský hrad a sídlo markrabat
Dominanta města Brna začala psát historii ve 13. století. Tehdy hrad Špilberk vyrostl na stejnojmenném brněnském kopci a za jeho zakladatele je považován moravský markrabě a český král Přemysl Otakar II.
Hrad Špilberk měl díky své poloze pochopitelně strategický a obranný význam. Byl ale také oporou moci panovníků a sídlem moravských markrabat z rodu Lucemburků - konkrétně tedy Jana Jindřicha, mladšího bratra Karla IV., ale hlavně Jindřichova syna Jošta Lucemburského. Po vymření markraběcí větve Lucemburků začal Špilberk sloužit jako vojenská pevnost, která se v průběhu času zdokonalovala.
Hrad Špilberk jako pevnost a vězení
I když jeden čas zájem o hrad ochabl, Špilberk v tváří v tvář ohrožení nakonec ukázal svou důležitou roli. Za třicetileté války, kdy byl brněnský hrad obléhán mnohonásobnou švédskou vojenskou přesilou, udržel Špilberk svou pozici. Císař si uvědomoval naléhavou potřebu modernizace a rekonstrukce hradu, a tak vynaložil velké prostředky na to, aby se ze Špilberku stala mohutná barokní pevnost.
Ovšem hrad Špilberk proslul také nechvalně - jako jeden z nejtvrdších žalářů habsburské monarchie. Odpykávaly si tu trest těžké kriminální živly, doživotně odsouzení zde byli dokonce potrestáni trvalým přikováním. K provinilcům od konce 18. století začali přibývat i vězni z politických důvodů. Jednalo se o revolucionáře různých národností, mimo jiné třeba italského básníka Silvia Pellica, který o špilberském vězení napsal knihu. Hrad Špilberk tak z této doby získal přezdívku Žalář národů.
I když bylo špilberské vězení roku 1855 zrušeno a využíváno jako kasárna, vězni se do pevnosti vrátili ještě dvakrát. Poprvé za první světové války, kdy zde byli uvrženi vojáci i civilní odpůrci rakouského režimu. Podruhé tomu bylo za nacistické okupace, kdy zde bylo vězněno několik tisíc českých vlastenců.
Vzhůru na Špilas!
Dnes vězeňskou historii můžete bezpečně nasát během prohlídkového okruhu Kasematy - věznice Muzea města Brna, které již od 60. let minulého století na hradě sídlí.
Pod pokličku pevnostního stavitelství se můžete podívat v rámci okruhu Bastion – opevnění. Na cestu napříč historií hradu a pevnosti Špilberk vás vezme prohlídka Příběh hradu.
Vyrazit můžete také na prohlídkový okruh Vodojemy na Špilberku, anebo do Královské kaple a Hranolovou věž, která slouží jako rozhledna. Vyhlídka na celé Brno jistě stojí za to. Tak vzhůru na Špilas!
Otevírací doba hradu Špilberk
- leden - duben: úterý - neděle 9:00 - 18:00
- květen - září: pondělí - neděle 9:00 - 18:00
- říjen - prosinec: úterý - neděle 9:00 - 18:00
Otevírací doba odpovídá prohlídkovým okruhům hradu. Samotný areál hradu Špilberk je přístupný každý den od 6:00 do 23:00.
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Hrad Špilberk? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- TOP poměr cena/kvalita: Apartmány Arte
- Luxusní varianta: Luxury Oasis
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
Vstup:
dospělí 240 Kč / snížené 145 Kč (expozice Příběh hradu)Brno, Špilberk 1