TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Hrad a zámek Bečov nad Teplou

10 z 908 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Uprostřed nádherné krajiny Slavkovského lesa poblíž Karlových Varů nachází se krásné městečko Bečov nad Teplou se stejnojmenným gotickým hradem a barokním zámkem.

Hrad a zámek Bečov se může pyšnit nejen svou zachovalostí a historií, ale i velmi vzácným románským klenotem nesmírné hodnoty. Relikviář svatého Maura, po korunovačních klenotech nejcennější klenotnická památka v Česku, se zde na bečovském hradozámku ocitla souhrou zajímavých okolností.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (4)

 • Hrad a zámek Bečov nad Teplou
 • Hrad a zámek Bečov nad Teplou
 • Hrad a zámek Bečov nad Teplou
 • Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Středověký hrad Bečov byl založen ve 14. století na křižovatce důležitých zemských cest. V okolí hradu navíc probíhala až do 16. století těžba cínu, ze kterého tehdejší majitelé hradu významně zbohatli.

Majestátní hrad Bečov nad Teplou tak časem jeho majitelé Pluhové z Rabštejna přestavěli do renesanční podoby. Později, jak těžba cínu upadala a hrad získali noví majitelé, začalo být panství v Bečově využíváno zejména k hospodářským účelům.

Období rozkvětu se ale hradozámek Bečov znovu dočkal díky Beaufort-Spontinům. A mimochodem to byl právě Alfred Beaufort-Spontin, který roku 1838 od církve v belgickém Florennes zakoupil relikviář svatého Maura, který má údajně obsahovat ostatky mučedníků svatého Maura a Timotea. Podle nových rozborů DNA ovšem relikviář obsahuje ostatky hned čtyř osob, včetně dětského mléčného zubu a egyptské látky z osmého století.

Video: Státní Hrad a Zámek Bečov @Za Nosem.cz

Relikviář svatého Maura

Relikviář svatého Maura je románská památka ze 13. století nevyčíslitelné ceny. Beaufort-Spontinové jej mohli zakoupit pod jednou podmínkou - relikviář sv. Maura nikdy neopustí hranice Florennes. To nemusel být problém, vždyť Beaufort-Spontinové v tomto městě měli své zámecké sídlo.

Když se ovšem Friedrich de Beaufort-Spontin přesouval do svého nového sídla do Bečova, relikviář svatého Maura putoval s ním. Po dlouhém sporu o belgické kulturní dědictví nakonec přeci jen relikviář zůstal na zámku Bečov nad Teplou. A po 40 let zde byl dokonce pohřben. Příslušníci rodu Beaufort-Spontinů totiž spolupracovali s nacisty a na konci druhé světové války byli nuceni uprchnout do Vídně.

Relikviář si netroufli převést s sebou, a tak jej ukryli spolu s lahvemi koňaku a vína pod podlahu hradní kaple Navštívení Panny Marie. I přes snahy potomků rodu vzácný exemplář získat zpět, což zahrnovalo i najmutí lovce pokladů z Ameriky, bylo veškeré konání neúspěšné. Díky jejich zájmu se ovšem spustilo pátrání po pokladu v tehdejším Československu, a tak byl relikviář svatého Maura v 80. letech policií nalezen a později zrestaurován. Díky tomu mohou návštěvníci dnešního bečovského hradozámku tuto kulturní památku v rámci jedné z expozic obdivovat.

Otevírací doba

 • duben: pátek - neděle 09:00 - 16:00
 • květen - červen: úterý - neděle 09:00 - 16:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 09:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 09:00 - 16:00
 • říjen: pátek - neděle 09:00 - 16:00

Na zámku Bečov nad Teplou můžete obdivovat zámecké interiéry a expozici relikviáře sv. Maura. Zámecké interiéry jsou přístupné pouze v létě.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad a zámek Bečov nad Teplou? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad a zámek Bečov nad Teplou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(5 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

Zámecký okruh: 140 Kč - 110 Kč / Relikviář sv. Maura: 200 Kč - 160 Kč
Zmapováno 18.10.2019Míra Pancíř

Podobné výlety