TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Jánský Vrch

foto: cz.depositphotos.com

842 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Jánský Vrch se impozantně vypíná na kopci nad městem Javorníkem. Zámek Jánský Vrch patří k nejzachovalejším cenným památkám v moravském Slezsku.

Kromě tradičních expozic čeká návštěvníky neobvyklá expozice dýmek, svého druhu největší sbírka v České republice.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zámek v Olomouckém kraji nebo pro děti v Olomouckém kraji

Na místě dnešního zámku Jánský Vrch dříve stával gotický opevněný hrad. Starobylé sídlo biskupů z polské Vratislavi bylo postaveno pravděpodobně na počátku 13. století. Hrad si vytrpěl obléhání husity, větší zkázu mu ale přineslo následné rozhodnutí tehdejšího biskupa Konráda o částečném poboření hradu. Tento čin měl hrad připravit o obrannou funkci a zabránit tak tomu, aby se znovu dostal do rukou nepřátel.

Brzy nato byl částečně pobořený hrad přestavěn do renesančního stylu, později prošel i barokní zámeckou úpravou. Už v 17. století byl zámek Jánský Vrch znovu opevněn, a to za třicetileté války. I přesto ovšem hradby neustály nápor 300 Švédů. Ti se na Jánský Vrch vydali hned dvakrát, pokaždé byli vyhnáni a částečně pobiti císařským vojskem. Zámek dobytí přečkal bez větší úhony, stejně tak vydržel i turecké nebezpečí, obě slezské války i válku sedmiletou.

Video: Zámek Jánský Vrch, Javorník @NPUKromeriz

Význam Jánského Vrchu v dalších letech rostl. Díky biskupovi Gothardovi Filipovi Schaffgotschovi zámek proslul jako středisko hudební kultury. Biskup měl totiž hudbu velmi v oblibě, a tak si na své sídlo zval celou řadu umělců, včetně skladatele, houslisty a dirigenta Karla Ditterse z Dittersdorfu. V hudební tradici zámku Jánský Vrch se pokračuje dodnes - třeba prostřednictvím koncertů Zámeckého kulturního léta nebo festivalem Karla Ditterse z Dittersdorfu.

Prohlídkové trasy provedou návštěvníky reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek a kuřáckých potřeb. Sbírka čítá dohromady zhruba 1200 exponátů z celého světa. Nejměnší návštěvníci si na zámku Jánský Vrch přijdou také na své - čeká je nejen dětská prohlídka zámku, ale i hravé úkoly na stezce v zámeckém parku.

Otevírací doba zámku Jánský Vrch

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 09:00 - 15:00
 • květen - srpen: úterý - neděle 09:00 - 16:00
 • září: úterý - neděle 09:00 - 15:00
 • říjen: sobota - neděle 09:00 - 15:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Jánský Vrch? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Jánský Vrch ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • večer18 až 00 hod. 17°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 200 Kč / snížené 160 Kč / děti 60 Kč
Reklama

Podobné výlety