TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Jánský Vrch se impozantně vypíná na kopci nad městem Javorníkem. Zámek Jánský Vrch patří k nejzachovalejším cenným památkám v moravském Slezsku.

Kromě tradičních expozic čeká návštěvníky neobvyklá expozice dýmek, svého druhu největší sbírka v České republice.

Facebook Twitter Seznam

Na místě dnešního zámku Jánský Vrch dříve stával gotický opevněný hrad. Starobylé sídlo biskupů z polské Vratislavi bylo postaveno pravděpodobně na počátku 13. století. Hrad si vytrpěl obléhání husity, větší zkázu mu ale přineslo následné rozhodnutí tehdejšího biskupa Konráda o částečném poboření hradu. Tento čin měl hrad připravit o obrannou funkci a zabránit tak tomu, aby se znovu dostal do rukou nepřátel.

Brzy nato byl částečně pobořený hrad přestavěn do renesančního stylu, později prošel i barokní zámeckou úpravou. Už v 17. století byl zámek Jánský Vrch znovu opevněn, a to za třicetileté války. I přesto ovšem hradby neustály nápor 300 Švédů. Ti se na Jánský Vrch vydali hned dvakrát, pokaždé byli vyhnáni a částečně pobiti císařským vojskem. Zámek dobytí přečkal bez větší úhony, stejně tak vydržel i turecké nebezpečí, obě slezské války i válku sedmiletou.

Video: Zámek Jánský Vrch, Javorník @NPUKromeriz

Význam Jánského Vrchu v dalších letech rostl. Díky biskupovi Gothardovi Filipovi Schaffgotschovi zámek proslul jako středisko hudební kultury. Biskup měl totiž hudbu velmi v oblibě, a tak si na své sídlo zval celou řadu umělců, včetně skladatele, houslisty a dirigenta Karla Ditterse z Dittersdorfu. V hudební tradici zámku Jánský Vrch se pokračuje dodnes - třeba prostřednictvím koncertů Zámeckého kulturního léta nebo festivalem Karla Ditterse z Dittersdorfu.

Prohlídkové trasy provedou návštěvníky reprezentačními místnostmi s výstavou sbírky dýmek a kuřáckých potřeb. Sbírka čítá dohromady zhruba 1200 exponátů z celého světa. Nejměnší návštěvníci si na zámku Jánský Vrch přijdou také na své - čeká je nejen dětská prohlídka zámku, ale i hravé úkoly na stezce v zámeckém parku.

Otevírací doba

  • duben: sobota - neděle 09:00 - 15:00
  • květen - srpen: úterý - neděle 09:00 - 16:00
  • září: úterý - neděle 09:00 - 15:00
  • říjen: sobota - neděle 09:00 - 15:00
Recenze
Zámek Jánský Vrch ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. -3°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. -3°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!
Vstup: dospělí: 170 Kč / snížené: 140 Kč / děti: 70 Kč
Zmapováno 17.10.2022TaRamka

Podobné výlety