TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaCeloročně otevřené hrady a zámky

24.10.2023TaRamka
Přidej se k nám...

Na zimní spánek se chystá nejen česká krajina, ale po letní sezóně i hrady a zámky. Ale nebojte, ne všechny zavřou v zimě svá vrata na petlice!

I v roce 2023 a 2024 zůstávají některé památky otevřené po celý rok. Vybrali jsme proto pro vás pár tipů na celoročně otevřené hrady a zámky, kde to žije i přes zimu.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Pražský hrad

Pražský hrad, architektonický klenot v srdci Evropy. Jedná se o největší starobylý hradní komplex na světě a také nejnavštěvovanější památku České republiky. Ostatně podívat se do Pražského hradu můžete po celý rok.

Samotný hradní areál je otevřen každý den až do desáté večerní hodiny, jednotlivé návštěvní objekty pak do čtvrté odpolední hodiny. Podívat se tak můžete do katedrály svatého Víta a třeba i vyšplhat na věž katedrály s neuvěřitelnou vyhlídkou na celou Prahu stověžatou. Zájemci o výstavy mohou zamířit do Jízdárny Pražského hradu. Prohlídku katedrály si můžete spojit i s návštěvou Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří i známé Zlaté uličky s věží Daliborkou. Na zimu se pouze zavírají Zahrady Pražského hradu s Jelením příkopem a Zámecký park v Lánech.

TIP navíc: nenechte si ujít nezapomenutelnou vánoční atmosféru Pražského hradu díky každoročním vánočním trhům.

Pražský hrad
Pražský hrad

Hrad Karlštejn

Navštivte legendární rezidenci císaře Karla IV. Hrad Karlštejn vítá návštěvníky po celý rok, byť svou hradní kapli a Velkou věž na zimní období nechává zavřené.

I tak je ale co na Karlštejně vidět a poznávat! Kromě venkovních prostor můžete zamířit i na prohlídkový okruh do historických interiérů Císařského paláce. Na podzim má hrad Karlštejn otevřeno každý den kromě pondělí, od poloviny listopadu už jen od pátku do neděle.

Hrad Karlštejn
Hrad Karlštejn

Hrad a pevnost Špilberk

Brněnská dominanta zve návštěvníky do svých prostor po celý rok, a to každý den kromě pondělí. Hrad Špilberk zaujme hlavně svou temnější a dobrodružnější historií hradní pevnosti s expozicí bastionu i pověstnými kasematy, nejtěžšími žaláři v Evropě. Kromě toho se můžete vydat na cestu staletími prostřednictvím expozice Příběh hradu, anebo na další výstavy zdejšího muzea.

Hrad Špilberk
Hrad Špilberk

Hrad Loket

Kdo se nebojí, může zamířit na Loket! Tento hrad proslul útrpným právem, a tak ve zdejším sklepení najdete expozici vězení, ze kterého se ozývají mučící skřeky. Kromě toho si ale samozřejmě užijete nádherné interiéry s nástěnnými malbami, sbírkami porcelánu i zbraní. A to každý den po celý rok.

Hrad Loket
Hrad Loket

Zámek Hluboká nad Vltavou

Jihočeský klenot zámek Hluboká nad Vltavou láká během zimy na speciální zimní prohlídkový okruh. Od listopadu do března se každý den kromě pondělí můžete projít po zámeckých apartmánech posledních majitelů zdejšího panství. Návštěvu zámku Hluboká si můžete spojit i s procházkou parkem či výletem do nedaleké zoo.

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Lednice

Romantika s vínem a procházkou nádherným parkem. Zámek Lednice v rámci Lednicko-valtického areálu nabízí mnoho příležitostí k vyžití i přes zimu, a to o každém víkendu.

Jedním z nich je prohlídka reprezentačních sálů, proslulých zejména pro své nádherné dřevěné obložení, detailně zdobené kazetové stropy a vřetenovité schodiště. Kromě novogotického zámku Lednice můžete zamířit i do otevřeného vinařství, skleníku, či se projít parkem oděným do podzimních a zimních barev. V parku najdete další úžasné památky jako je Minaret či Janohrad. Ty je ovšem v zimní sezóně možné obdivovat pouze zvenčí.

Zámek Lednice
Zámek Lednice

Zámek Loučeň

Kde to ale opravdu žije po celý rok, je zámek Loučeň! Klasické prohlídky romantických barokních prostor s průvodci v dobových kostýmech tu najdete každý den, ale kromě toho vás čeká i celá řada prohlídek netradičních.

Příležitostně si můžete projít zámek při svíčkách během večerních prohlídek a hlavně - děti tu mají své ctěné místo po boku kněžny Marie, princezny Karolíny či zámeckého komorníka. Dětské prohlídky se konají o víkendech a svátcích. A pozor, pokud nebudete mít zábavy ve vnitřních prostorech dost, vyražte do anglického parku - tam na vás čeká dvanáct labyrintů a bludišť.

Zámek Loučeň
Zámek Loučeň (foto: cz.depositphotos.com)

Zámek Brandýs nad Labem

Zámek Brandýs nad Labem je mimo sezónu přístupný každý víkend. Kromě prohlídek sídla císařů habsburské dynastie si zde můžete užít i únikovou hru. Hra Ztracený poklad Rudolfa II. děti i dospělé zaměstná honbou za císařovým podkladem, který byl prý před více než 400 lety ukraden podvodným alchymistou.

Zámek Brandýs nad Labem
Zámek Brandýs nad Labem

Zámek Žďár nad Sázavou

Celoročně otevřený zámek Žďár nad Sázavou láká na celou řadu aktivit. Od října do dubna můžete objevovat nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera, tedy nynějšího zámku, jež je neodmyslitelně spojen s architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem.

Velkým lákadlem je také Muzeum nové generace - uchvacující a cenami ověnčená multimediální expozice, jež přibližuje prostřednictvím interaktivních exponátů a animovaných příběhů areál kláštera a jeho historii.

Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek Žďár nad Sázavou (foto: cz.depositphotos.com)

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany chystá každý rok speciální zimní prohlídku. Ta od listopadu do března zve návštěvníky do obnovených interiérů v přízemí a také zámecké kuchyně. V rámci zimní prohlídky návštěvníci nakouknou do života Františka Josefa z Auerspergu a jeho sourozenců v bouřlivém období konce monarchie a vzniku republiky.

Zámek Slatiňany
Zámek Slatiňany (zdroj: Dana Filípková)

Zámek Mělník

Po celý rok má otevřeno také zámek Mělník, a to od středy do neděle. Krásné zámecké interiéry s cennými malířskými a sochařskými díly i gotická kaple svaté Ludmily jistě osloví mnohé milovníky historie.

Kromě toho ale v zámeckém areálu narazíte i na zámeckou cukrárnu, restauraci s výhledem na soutok Labe a Vltavy a samozřejmě také středověké vinné sklepy Jiřího Lobkowicze. Mimochodem zde můžete okoštovat zámecké víno, nesoucí jméno Ludmila po tamní vinici a kapli.

Zámek Mělník
Zámek Mělník

Chebský hrad

Každý víkend můžete zamířit do Chebského hradu, jediné ukázky štaufské císařské falce v České republice. Hrad opředený zajímavou historií i pověstmi rozhodně stojí za návštěvu. Zamířit můžete do hradního paláce, kasemat s expozicí útrpného práva i na Černou věž, odkud se můžete kochat krásnou vyhlídkou na historický Cheb.

Hrad Cheb
Hrad Cheb (foto: cz.depositphotos.com)

Zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov taktéž přivítá v zimním období návštěvníky dychtící po kulturních zážitcích. Prohlídky zámku je provedou po interiérech rezidence rodu Rohanů, ovšem nouze nebude ani o vánoční program s koncerty a příležitostné speciální prohlídky.

Zámek Sychrov
Zámek Sychrov

Zámek Děčín

Na děčínském zámku si historie i krásných interiérů užijete do sytosti po celý rok. A k tomu se dozvíte celou řadu zajímavých informací o skladateli Chopenovi, císařovně Sisi i sarajevském atentátu. Jen několikrát do roka se výjimečně otevírá také prohlídka parkánu a sklepení, a pro velký zájem je doporučována včasná rezervace!

Zámek Děčín
Zámek Děčín

Zámek Dětenice

Barokní zámek Dětenice má sice mimo sezónu otevřeno pouze o sobotách a nedělích (výjimku mají hosté zde ubytovaní), ovšem zato vás tu čekají opravdu nevšední prohlídky.

O historii zámku vám může dobře povyprávět klasický průvodce, ale zvolit si můžete i humorně laděnou prohlídku čarodějnickou, pohádkovou pro celou rodinu či zombie a čertovské prohlídky. Stačí si jen pohlídat konkrétní termíny prohlídek a o zážitek bude postaráno!

Zámek Dětenice
Zámek Dětenice (foto: cz.depositphotos.com)

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy si jako řada dalších památek připravil pro návštěvníky speciální zimní okruh. Přístupný je od listopadu do března několikrát denně od úterý do neděle. A co tam uvidíte? Zamíříte samozřejmě do zámecké kaple, apartmánu arcivévodkyně Marie Terezy, nevlastní matky Františka Ferdinanda d´Este, do honosně zdobeného bytu z první republiky i do zámecké historické kuchyně.

Zámek Zákupy
Zámek Zákupy

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad sice od ledna zavírá své brány, do konce roku ale ještě do jeho prostor vyrazit můžete! Zavítejte do hradní kaple v paláci, staré kovárny, ale i mučírny či zbrojnice. Ke konci sezóny je to sice již jen s papírovým průvodcem, ale i tak hrad stojí za návštěvu.

Tyto a další nejkrásnější hrady a zámky najdete u nás!


Tipy na výlet