TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Cheb

145 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Chebský hrad je zajímavý hned v několika ohledech. Jedná se o jedinou památku typu románské falce v České republice. Kromě romantické architektury je velkým lákadlem i pro milovníky historie. A jako bonus navíc - hrad Cheb je opředen zajímavými pověstmi.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (13)

Další hrad v Karlovarském kraji nebo památky v Karlovarském kraji

Chebský hrad byl postaven na místě bývalého slovanského hradiště, na návrší nad řekou Ohří. Stalo se tak v první polovině 12. století. Podobu na českém území ojedinělého císařského falcu mu nechal vtisknout císař Fridrich Barbarossa, kterému v roce 1165 chebské panství připadlo. Z tohoto období se do dnešních dnů dochovalo torzo kdysi honosného paláce, obranná Černá věž a unikátní dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. Z Černé věže se mimochodem naskýtá krásná vyhlídka na historický Cheb.

Video: Hrad Cheb, Karlovarský kraj @Fotoletec

Dějiny chebského hradu jsou spojeny s římsko-německými králi a císaři z mocného rodu Štaufů, kam patřil i již řečený slavný Barbarossa. Panovníků se tu ale vystřídalo více. Hrad Cheb navštívil třeba Karel IV. nebo husitský král Jiří z Poděbrad. Období rozkvětu pak vystřídalo období válečných vřav. Hrad Cheb přetrpěl husitské války, tažení švédských vojáků i plenění francouzským vojskem krále Ludvíka XV., který válčil s královnou Marií Terezií. Je to skoro div, že se na pozadí divokých válek dochoval chebský hrad ve stavu dnešní nádherné mohutné pevnosti.

Zajímavostí je, že přímo na hradě Cheb byl zavražděn významný šlechtic a vojevůdce Albrecht z Valdštejna, jenž se svým jednáním zprotivil císaři. Na svém útěku spoléhal Albrecht na své spojence v Sasku, nakonec ale zemřel roku 1634 rukou vlastních důstojníků, kteří se proti němu spikli s městskou radou Chebu. S touto událostí se pojí také jedna krvavá pověst.

Valdštejnova hrůzostrašná družina duchů

Oslavovaný i obávaný - takový byl Valdštejn, jenž na chebském hradě naposledy skonal násilnou smrtí. Že by to byl konec pro tak...

Čisté štěstí z dílny alchymisty

Michal Jura patřil stejně jako jeho předci k předním občanům města. Působil v městské radě a snažil se Cheb povznést. Již...

Otevírací doba hradu Cheb

 • leden - březen: sobota - neděle 10:00 - 15:00
 • duben - květen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • červen - srpen: úterý - neděle 10:00 - 18:00
 • září - říjen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • listopad - prosinec: sobota - neděle 10:00 - 15:00

Recenze

Hrad Cheb ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 17°
 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 19°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 17°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 50 Kč / děti do 6 let zdarma
celoročně otevřeno
Šlechtické rody
Reklama

Podobné výlety