TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaBismarckova rozhledna

foto: cz.depositphotos.com

825 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Dlouho zapomenutá rozhledna s nezaměnitelným kouzlem. Bismarckova rozhledna z počátku minulého století stojí dodnes na vrcholku Zelené hory nedaleko Chebu. A své jméno nese po německém kancléři Otto von Bismarckovi.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další rozhledna v Karlovarském kraji nebo příroda v Karlovarském kraji

Rozhledna na Zelené hoře stávala již v roce 1891. Původně dřevěná vyhlídková plošina byla roku 1909 nahrazena odolnější rozhlednou z kamene - a právě ona dodnes hrdě nese jméno Bismarck.

Proč právě Bismarck? Svého času bylo na počest tohoto německého kancléře a sjednotitele německého národa vystavěno více než dvě stovky rozhleden, sloupů a mohyl od Německa až po Jižní Ameriku. Jejich stavbu vždy iniciovalo německy mluvící obyvatelstvo, příznivci tzv. Bismarckova kultu.

Stejně tak tomu bylo i v případě Bismarckovy rozhledny u Chebu a mimochodem i u dalších dvou staveb u nás - u rozhledny Háj v Aši a rozhledny Tanečnice v Mikulášovicích. Upomínkou na slavného Bismarcka bývala jeho vystavená busta nad vchodem do rozhledny (dnes již neexistující) a starogermánské symboly a runové nápisy.

Video: Bismarckova rozhledna na vrcholu Zelené hory, Cheb @Karel Rakafi

Mimo její název je rozhledna zajímavá ještě z jednoho důvodu - dlouho byla považována za zbouranou. Po druhé světové válce se totiž ocitla v zakázaném hraničním pásmu. Tehdy sloužila jako pozorovatelna, a tak o její existenci bezpečně věděli pouze pohraničníci.

Ani po Sametové revoluce to nebylo o nic lepší - rozhledna nebyla zaznamenána na mapách, nevedly k ní turistické značky ani průvodci. Do povědomí širší veřejnosti se vrací až po nutné rekonstrukci v roce 2005, která této takřka zapomenuté památce znovu vdechla život.

Na vrchol Bismarckovy rozhledny vede 72 schodů a z výšky 18 metrů se návštěvníkům naskýtá vyhlídka na Chebsko, vesnice v Bavorsku i vršky Slavkovského lesa, Českého lesa a Krušných hor.

Otevírací doba Bismarckovy rozhledny

  • leden - březen: zavřeno
  • duben - září: denně 9:00 - 18:00
  • říjen: denně 9:00 - 17:00
  • listopad - prosinec: zavřeno

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Bismarckova rozhledna ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné

Cheb, Zelená hora

Reklama

Podobné výlety