TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Zámek Žďár nad Sázavou

foto: cz.depositphotos.com

626 z 905 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Žďár nad Sázavou je zhmotněním celé řady úžasných zážitků pro celou rodinu. Vydat se na zámek Žďár nad Sázavou znamená zažít příběh, který psala historie, ovšem v moderním a interaktivním stylu. To je Muzeum nové generace, které dnes na zámku sídlí. Ale to není zdaleka vše, co zámek nabízí.

Facebook Twitter Seznam

Muzeum nové generace je ověnčeno hned několika cenami. A není divu - celá 800 let stará historie je převedena do světa animovaných příběhů, hry světel a stínů a řady interaktivních exponátů. Expozicí provází audioprůvodce - třeba hlas holčičky ze současné doby, jež rozpráví s cisterciáckým mnichem.

Zámek Žďár nad Sázavou totiž původně býval cisterciáckým klášterem, a to dokonce jedním z nejvýznamnějších své doby. Založen byl v polovině 13. století. Klášter si vytrpěl krušné chvíle za husitských i pozdějších česko-uherských válek, kdy došlo k jeho vydrancování a obsazení. Mniši tak byli nuceni na nějakou dobu klášter opustit.

Nejvýznamnější otisk na zámecké architektuře zanechal opat Václav Vejmluva, kterému vděčíme za to, že do Žďáru přizval významného architekta Jana Blažeje Santiniho. Díky jeho invenci klášter ve Žďáru nad Sázavou vstoupil do zcela nové éry. Právě Santiniho odkazu se věnuje prohlídka Po stopách Santiniho, která návštěvníky provede nejzajímavějšími místy bývalého cisterciáckého kláštera s rukopisem tohoto velkého umělce své doby.

Video: Zámek Ždár nad Sázavou @Dusano2011

Na zámku Žďár nad Sázavou najdete také stálou výstavu barokního malířství a sochařství a rodinnou galerii Kinských s dobovými fotografiemi rodu. Prohlídky zámku pamatují i na nevidomé - pro ně je tu speciální komentovaná prohlídka Příběh žďárského kláštera "na dosah".

A samozřejmě nemůžeme zapomenout i na dětské návštěvníky. Ti si užijí nejen multimediální Muzeum nové generace, ale i veselé hry v kérce anebo mobilní hru Skrytý příběh – Santiniho hvězda, která zvídavé děti i jejich rodiče vezme na poznávací trasu zámkem a jeho blízkým okolím. Jejich úkolem bude pomoci Santinimu postavit slavný poutní kostel na Zelené hoře. Mimochodem návštěvu zámku Žďár nad Sázavou můžete spojit právě i s návštěvou nedaleké Zelené hory, ať už v rámci hry anebo samostatně.

Otevírací doba

  • květen - září: pondělí - neděle 9:00 - 18:00
  • říjen - duben: úterý - neděle 9:00 - 17:00
  • Areál zámku Žďár nad Sázavou je celoročně volně přístupný

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Žďár nad Sázavou? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Žďár nad Sázavou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí: 160 Kč, snížené: 110 Kč (vstup do muzea)
celoročně otevřeno
Zmapováno 24.10.2022TaRamka

Podobné výlety