TuristickaMapa.cz


Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

18 z 574 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kostel svatého Jana Nepomuckého se nachází v blízkosti Žďáru nad Sázavou. Jedná se o poutní místo, zasvěcené nejznámějšímu českému světci Janu z Pomuku, jednomu z českých zemských patronů. Tento barokně-gotický kostel na Zelené hoře je od roku 1994 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (4)
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
  • Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Stavba kostela probíhala od roku 1720 na náklady zdejšího opata Václava Vejmluvy. Kostel měl být zbudován na travnatém vršku, který Vejmluva pojmenoval Zelená hora podle vrchu u obce Nepomuk, odkud pocházel Jan Nepomucký. Právě jeho osobě byl kostel zasvěcen. Ve stejné době, přesně 9. března 1729, byl Jan Nepomucký kanonizován.

Kostel je úchvatnou a originální podívanou, jejímž autorem je český architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini-Aichel.

Video: Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého @Fleichman18

Jan Nepomucký je symbolem věrnosti ke zpovědnímu tajemství. Podle legendy jej v roce 1393 dal tehdejší král Václav IV. mučit a nakonec i utopit ve Vltavě, když odmítl prozradit informace z královniny zpovědi. Během mučení mu byl vyříznut jazyk.

Jan Nepomucký byl již od počátku 17. století považován za českého patrona, po jeho kanonizování je již oficiálně uctíván jako ochránce zpovědního tajemství, patron mostů při povodních a také patron řemesel, které mají co do činění s vodou.

Video: Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého @Ondřej Losenický

S Janem Nepomuckým je spojen symbol pěticípé hvězdy - tento symbol se odráží v půdorysu celé stavby kostela na Zelené hoře. Kostel má také pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět východů, dokonce i na hlavním oltáři se nalézá pět hvězd a pět andělů. Číslo pět nese v křesťanství symboliku pěti Kristových ran a také symboliku mlčení (z latinského tacui, tedy "mlčel jsem").

Pět hvězd mimochodem najdeme také na svatozáři sochy Jana Nepomuckého, která se nachází na pražském Karlově mostě v místě, kde měl být zavražděn.

Recenze
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž
  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: přístupné duben-říjen, zpoplatněno 110 Kč
Zmapováno 7.2.2021TaRamka

Žďár nad Sázavou, Kostel sv. Jana Nepomuckého


Podobné výlety