TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaOlomoucký hrad

foto: cz.depositphotos.com

569 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Přemyslovský hrad v Olomouci je jedním z nejvýznamnějších hradních areálů v České republice. Nachází se na tzv. Václavském návrší v samém historickém centru Olomouce.

Do historie byl zapsán zejména tragickou událostí - byl zde úkladně zavražděn král Václav III., poslední z rodu Přemyslovců.

Facebook Twitter Seznam

Další památky v Olomouckém kraji nebo katedrála v Olomouckém kraji

Středověké sídlo údělných přemyslovských knížat bylo postupně vybudováno v 11. století na olomouckém pahorku, kde se dříve nacházelo staré slovanské hradisko. Důkazy o mohutnosti a velkoleposti původního Přemyslovského hradu vzal bohužel čas. Od roku 1141 se totiž hrad stal sídlem olomouckých biskupů a kapituly. Přestavby v následujících letech tak měly za úkol proměnit hradní areál v areál sakrální.

V jejím čele je dnes nejvýznamnější část Olomouckého hradu - gotická katedrála sv. Václava. Kromě této dominanty se v areálu nachází například také románský palác (zvaný Zdíkův palác), barokní kaple sv. Barbory, kostel svaté Anny, kaple Panny Marie Opatrovnice, dómská fara a kapitulní děkanství, ve kterém dnes sídlí Arcidiecézní muzeum. Na severní a severovýchodní straně jsou dodnes patrné kamenné hradby a obvodové zdi románského paláce i hradní věž.

Záhadná vražda v Olomouci

4. srpen roku 1306 vryl do dějin Olomouckého hradu krvavou stopu. Václav III. se právě z hradu chystal na své tažení do Polska s...

Video: Olomouc (nejen hrad) @m-ARK

Otevírací doba katedrály sv. Václava

  • Pondělí 6.30 - 17.30
  • Úterý 6.30 - 17.30
  • Středa 6.30 - 16.00
  • Čtvrtek 6.30 - 17.30 (od 18 hodiny úklid katedrály)
  • Pátek 6.30 - 17.30
  • Sobota 6.30 - 17.30
  • Neděle 7.30 - 17.30

Koná-li se v katedrále liturgické slavení, je chrámový prostor přístupný pouze k modlitbě a prohlídky je možné konat až po skončení obřadu.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Olomoucký hrad? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Olomoucký hrad ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

vstup do hlavní chrámové lodi katedrály je volný
Šlechtické rody

Olomouc, Olomoucký hrad


Podobné výlety