TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Olomoucký hrad

foto: cz.depositphotos.com

291 z 863 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Přemyslovský hrad v Olomouci je jedním z nejvýznamnějších hradních areálů v České republice. Nachází se na tzv. Václavském návrší v samém historickém centru Olomouce.

Do historie byl zapsán zejména tragickou událostí - byl zde úkladně zavražděn král Václav III., poslední z rodu Přemyslovců.

Facebook Twitter Seznam

Středověké sídlo údělných přemyslovských knížat bylo postupně vybudováno v 11. století na olomouckém pahorku, kde se dříve nacházelo staré slovanské hradisko. Důkazy o mohutnosti a velkoleposti původního Přemyslovského hradu vzal bohužel čas. Od roku 1141 se totiž hrad stal sídlem olomouckých biskupů a kapituly. Přestavby v následujících letech tak měly za úkol proměnit hradní areál v areál sakrální.

V jejím čele je dnes nejvýznamnější část Olomouckého hradu - gotická katedrála sv. Václava. Kromě této dominanty se v areálu nachází například také románský palác (zvaný Zdíkův palác), barokní kaple sv. Barbory, kostel svaté Anny, kaple Panny Marie Opatrovnice, dómská fara a kapitulní děkanství, ve kterém dnes sídlí Arcidiecézní muzeum. Na severní a severovýchodní straně jsou dodnes patrné kamenné hradby a obvodové zdi románského paláce i hradní věž.

Video: Olomouc (nejen hrad) @m-ARK

Záhadná vražda

4. srpen roku 1306 vryl do dějin Olomouckého hradu krvavou stopu. Václav III. se právě z hradu chystal na své tažení do Polska s úmyslem udržet si polskou korunu. K tomu ovšem nedošlo - Václava III., tehdy teprve 16letého mladíka, zde neznámý pachatel zavraždil.

Z královraždy byl obviněn durynský rytíř Konrád z Mulhova, který se zrovna nacházel nedaleko místa činu. Zda byl skutečným vrahem, o tom Olomoucký hrad jakožto jediný svědek této historické skutečnosti mlčí. Jistotou ovšem zůstává, že Přemyslovci skonem Václava III. vymírají a na trůn nastupuje po bojích o českou korunu Jan Lucemburský.

Recenze
Olomoucký hrad ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: volně přístupné
Šlechtické rody
Zmapováno 3.9.2022TaRamka

Olomouc, Olomoucký hrad


Podobné výlety