TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaKlášterní Hradisko Olomouc

foto: cz.depositphotos.com

773 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Klášter Hradisko nedaleko olomouckého hradu slouží dnes jako vojenská nemocnice. Tato nádherná barokní památka patří k nejhodnotnějším barokním stavbám ve střední Evropě.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další architektura v Olomouckém kraji nebo klášter v Olomouckém kraji

Na jednom břehu řeky Moravy leží olomoucký hrad, na druhém skalnatý pahorek zvaný Hradisko. A právě na něm byl v 11. století vystavěn klášter nesoucí stejné jméno, vysvěcen na počest prvního mučedníka, svatého Štěpána. Klášter Hradisko užívali nejprve benediktýni ze Strahova, později je nahradili premonstráti.

Klášter Hradisko přežil hned několik pohrom - ve 13. století byl poškozen vojsky uherského krále Bély IV., v 15. století klášter napadli a vypálili husité, poté jej rozbořili olomoučtí měšťané. Klášter se nevyhnul ani švédským vojskům, kteří v roce 1642 klášter dobyli, rozbořili a při odchodu s sebou odvezli zdejší nejcennější knihy jako válečnou kořist.

Video: Premontstrátský klášter Hradisko @Pavel Bártek Krkovička

To vše klášter Hradisko přežil, samozřejmě díky nutným rekonstrukčním zásahům. Svou barokní podobu získal na přelomu 17. a 18. století. Ovšem již v roce 1784, kdy v klášteře žilo zhruba 70 duchovních, došlo k jeho zrušení.

Po nějaké době byl klášterní areál předán armádě, během napoleonských válek zde byl umístěn francouzský zajatecký tábor a od roku 1802 byla v bývalém klášteře zřízena vojenská nemocnice. Vojenská nemocnice zde působí dodnes, a tak je bývalý klášter Hradisko nejstarší vojenskou nemocnicí v celé České republice. Objekt je příležitostně přístupný - kromě interiérů kláštera, kostela svatého Štěpána a klášterní knihovny se můžete vydat i do bývalé márnice z roku 1909, kde je dnes umístěno muzeum s expozicí o historii nemocnice.

Otevírací doba

  • Klášter: prohlídky s průvodcem: duben - září: každou 1. sobotu v měsíci vždy v celou hodinu 9:00 - 11:00 a ve čtvrtek mezi 14:00-15:00
  • Kostel sv. Štěpána: mše Po – So 16:45, Ne 8:00
  • Klášterní knihovna: Po – St, Pá od 13:00 do 14:00

Prohlídky NKP Klášterní Hradisko jsou z důvodu rozsáhlých rekonstrukčních prací od 1. dubna 2022 prozatím zrušeny ve všech prostorách obou prohlídkových tras.

Recenze

Klášterní Hradisko Olomouc ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

Prohlídky kláštera jsou z důvodu rekonstrukce zrušeny

Olomouc, Klášterní Hradisko

Reklama

Podobné výlety