Klášter a poutní místo Velehrad
145 z 1094 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Velehrad nedaleko Uherského Hradiště je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v České republice. Za duchovním prožitkem, ale i za historií a architekturou se můžete vydat do Velehradského kláštera a baziliky Nanebevzetí Pany Marie a sv. Cyrila a Metoděje.
Další památky v Zlínském kraji nebo bazilika v Zlínském kraji
Odkaz Cyrila a Metoděje
Velehradský klášter je dějištěm každoročních oslav sv. Cyrila a Metoděje. Slovanští věrozvěstové dorazili na Velkou Moravu v roce 863 a s jejich odkazem je hluboce spojena historie Velehradu. V lidové tradici je totiž Velehrad, respektive Veligrad, označován za hlavní město Velkomoravské říše. I když se Veligrad pravděpodobně nacházel o několik kilometrů dále (podle dnešních historiků se mohlo jednat o dnešní Staré Město), má i tak Velehrad nezastupitelné místo nejen v moravských dějinách.
Klášter Velehrad s kostelem Nanebevzetí Pany Marie začal psát svou historii na počátku 13. století, kdy do oblasti nedaleko od Veligradu dorazili první cisterciáčtí mniši. Právě oni zde vybudovali pozdně románský klášter a začali zdejší území obhospodařovat. Jméno Velehrad klášter získal právě po starém Velkomoravském centru. Rozkvět kláštera na čas přerušili husité z nedalekých Nedakonic, kteří klášter vypálili. Oheň zachvátil Velehrad znovu v roce 1681 a následky této pohromy si vyžádaly celkovou přestavbu. Tehdy klášter Velehrad získal barokní podobu, v jaké se nám představuje dodnes.
Velehrad jako poutní místo
Význam velehradského kláštera po josefínských reformách na nějakou dobu upadl, aby se velkolepě pozvedl v době národního probouzení v 19. století. Spolu s rekonstrukcí chátrajícího kláštera je obnovován i odkaz sv. Cyrila a Metoděje v povědomí lidí. Od roku 1890 Velehrad spravují kněží z Tovaryšstva Ježíšova, kteří se také postarali o jeho rekonstrukci. V roce 1928 byl velehradskému kostelu, zasvěcenému nejprve Nanebevzetí Panny Marie, udělen titul bazilika minor, čímž se zařadil mezi nejvýznamnějších chrámy na světě. O několik let později došlo k rozšíření zasvěcení baziliky o sv. Cyrila a Metoděje.
Papežskou přízeň projevil velehradské bazilice i Jan Pavel II., který jí v roce 1985 udělil Zlatou růži ku příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje. Po pádu komunismu Jan Pavel II. také Velehrad osobně navštívil spolu se zástupy dalších poutníků, kteří sem jezdí ze všech koutů světa.
Velehrad se stal významným duchovním místem. Církevní poutě a oslavy se konají v průběhu roku, tím nejvýznamnějším svátkem je pak Národní pouť na Velehradě, která oslavuje svatého Cyrila a Metoděje na svátek 5. července. První velehradská pouť byla uspořádána roku 1863 při příležitosti 1000. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Kromě baziliky Nanebevzetí Pany Marie a sv. Cyrila a Metoděje jsou k vidění i další památky kláštera: podzemí baziliky, hospodářský dvůr, opatský dům, lapidárium nebo klášterní zahrada. Celý rozlehlý objekt velehradského kláštera má nezaměnitelnou atmosféru a genia loci, který stojí za to poznat a zažít.
Otevírací doba
Letní období (duben - říjen)
- Pondělí - Neděle: 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00
Zimní období (listopad - březen)
- Úterý - Neděle: 9:00 - 12:00, 12:30 - 16:00
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Klášter a poutní místo Velehrad? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- TOP poměr cena/kvalita: Hotel Buchlovice
- TOP poměr cena/kvalita: Salaška penzion
- Luxusní varianta: Hotel Koníček
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- úterý
- večer18 až 00 hod. 1°
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
Vstup:
100 Kč, snížené 70 Kč (prohlídka poutního areálu nebo baziliky - s průvodcem)Velehrad, Klášter