TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaBroumovský klášter

foto: cz.depositphotos.com

206 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Klášter Broumov Řádu svatého Benedikta z jedné strany obklopují Javoří hory, z druhé Broumovské skály. Nádherný barokní komplex Broumovského kláštera patří k nejnavštěvovanějším památkám v regionu. Klášter navíc ukrývá velmi cenné artefakty - třeba unikátní kopii Turínského plátna.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky v Královéhradeckém kraji nebo baroko v Královéhradeckém kraji

Broumovský klášter byl založen na počátku 13. století. Král Přemysl Otakar I. tehdy zdejší panství daroval benediktinům z pražského Břevnova. Za husitských válek sehrál klášter Broumov významnou roli - stal se útočištěm opata a řeholníků z Břevnovského kláštera, jenž byl roku 1420 vypálen husity. Řeholníci s sebou přinesli také celou řadu cenností - klenotnici, knihovnu a Codex gigas neboli Ďáblovu bibli. Od 16. století ovšem dochází k úpadku klášterního života, vrcholící vypleněním kláštera Švédy na závěr třicetileté války. Mimochodem švédskou válečnou kořistí se stala i Ďáblova bible.

Období úpadku ale záhy střídá rozkvět - klášter díky přestavbám povstává z popela. Za barokní rekonstrukci, kterou můžeme dnes obdivovat, vděčíme architektům Kryštofovi Dientzenhoferovi a jeho synovi Kiliánu Ignáci. V klášteře je také založeno gymnázium navazující na úspěch původní benediktinské klášterní školy. Studium na zdejším gymnáziu bylo vyhlášené, studoval zde například spisovatel Alois Jirásek, dějepisec Bohuslav Balbín i československý politik Alois Rašín.

Video: Broumovský klášter, Královéhradcko @Klášter Broumov

Broumovský klášter fungoval až do roku 1948, kdy byla komunita benediktinů komunistickou stranou vypovězena z Československa. Z útočiště řeholníků se od roku 1950 stává internační tábor pro řeholníky a později pro řeholnice. Řádové sestry zde žily a pracovaly v nelidských podmínkách. Od roku 1968 se jejich situace zlepšuje a některé sestry nastupují do charitativních domů, sestry dominikánky v Broumově setrvávají i v 80. letech a pečou zde hostie pro všechny farnosti v Čechách a na Moravě.

Klášter Broumov je zajímavý nejen svou historií a architekturou. V klášteře se nachází celá řada vzácných artefaktů - třeba vzácně dochovaná klášterní knihovna čítající 17 000 svazků, vzácné Broumovské madony, kopie Turínského plátna, která je jednou ze 40 kopií z celého světa a jedinou kopií svého druhu ve střední Evropě, nebo třeba 34 mumií ze 17. století, jež pocházejí z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. V klášterním komplexu se můžete také ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů. Dále se v areálu nachází kavárna, galerie, restaurace a klášterní zahrada. Zajímavým zážitkem jsou pak noční prohlídky kláštera, které se konají příležitostně během léta.

Otevírací doba

  • duben - říjen: otevřeno denně od 9:00 do 16:00
  • listopad - březen: otevřeno denně od 9:00 do 15:00 (prohlídky probíhají každou 2. hodinu)

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Broumovský klášter ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 19°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

190 Kč, snížené 110 Kč, děti do 6 let zdarma
celoročně otevřeno

Broumov, Broumovský klášter

Reklama

Podobné výlety