TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Doudleby nad Orlicí

foto: Lucie Valisova

131 z 758 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí zaujme na první pohled svou unikátní sgrafitovou výzdobou.

Zavítejte na rodové sídlo Bubnů z Litic, nechte se unést architekturou i interiéry zámku, navštivte místní Muzeum přírodovědy a venkova nebo se vydejte na procházku a relax do volně přístupného zámeckého parku.

Facebook Twitter Seznam

Zámek Doudleby nad Orlicí patří od svého vzniku v roce 1588 až do dnešních dnů rodu Bubnů z Litic. Zámek byl původně loveckým zámečkem a také sloužil jako letní rodové sídlo. V průběhu období baroka se zámeček rozrostl o další budovy a upraveny byly i jeho interiéry.

Roku 1809 pak šlechtici z rodu Bubnů z Litic prodali svůj zámek v Žamberku a do Doudleb se natrvalo přestěhovali. V jejich držení byl zámek Doudleby až roku 1948, kdy připadl státu. Bubnové z Litic ovšem zámek Doudleby získali v restituci zpět a dodnes jsou jeho hrdými majiteli.

Video: Zámek Doudleby nad Orlicí @Phenixovy střechy

Nejcennější architektonickým prvkem zámku je již řečená nádherná ornamentální sgrafitová výzdoba. Ta pokrývá všechna vnější i vnitřní průčelí a mezi odborníky i širokou veřejností je vysoce oceňovaná. Zámecké nádvoří a některé bohatě zdobené interiéry doudlebského zámku jste mohli vidět i v historickém velkofilmu o kontroverzní hraběnce Alžbětě Bathory.

Právě do interiérů této krásné památky, včetně expozice loveckých a sportovních zbraní, zvou zámecké prohlídky. Zavítat můžete i do anglického zámeckého parku, který sousedí s nově vybudovanou oborou. Za zmínku stojí také Muzeum přírodovědy a venkova, které se nachází v bývalé zámecké sýpce.

Recenze
Zámek Doudleby nad Orlicí ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • večer18 až 00 hod. 11°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 14°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: přístupné od dubna do října / vstupné 140 Kč, snížené 110 Kč
Šlechtické rody
Zmapováno 7.10.2021TaRamka

Podobné výlety