TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Barokní zámek Dětenice v Českém ráji láká nejen na prohlídky krásných zámeckých prostor, ale i na bohaté kulturní dění.

V dětenickém zámeckém areálu najdete staročeskou krčmu, ve které se konají pravidelné středověké show. V Dětenicích se můžete také ubytovat, a to ve stylovém středověkém hotelu, anebo elegantnějších zámeckých apartmánech.

Facebook Twitter Seznam

Historie zámku Dětenice sahá do 13. století. Tehdy dřevěnou stavbu nechal Beneš z Valdštejna (a Dětenic) přestavět na gotickou tvrz. Upomínkou tohoto období jsou na dnešním zámku raně gotické sklepy a zbytky věže.

Renesanční přestavbu zrealizovali v Dětenicích páni Křinečtí, odnož starobylého rodu Ronovců. Stalo se tak na počátku 16. století, z krásného zámku se ale dlouho neradovali. Křinečtí se účastnili stavovského povstání - nejprve proti králi Ferdinandu I. Habsburskému, jež potřeboval stavovskou pomoc ve válce proti protestantům. Sami Křinečtí přitom byli spřízněni s Husitským králem Jiřím z Poděbrad. Tehdy Vilém Křinecký stihl po porážce utéci do Pruska před jistou smrtí. Osudné pro celou rodinu pak bylo následné stavovské povstání proti panování Habsburků, jež skončilo neúspěchem na Bílé hoře.

Video: Zámek Dětenice @Dusano2011

Křinečtí nakonec přišli o veškerý majetek. Zámek Dětenice následně získali v dražbě Valdštejnové. Barokní punc Dětenicím ale dali až další vlastníci - Clam-Gallasové. Současný vzhled zámku Dětenice je výsledkem právě této přestavby z 18. století.

V dnešním areálu zámku Dětenice najdete ojedinělou expozici zbraní Maltézských rytířů, středověkou krčmu s pivovarem, hotel Rustikal a unikátní středověký hotel. V sezóně se na zámku konají také rytířské turnaje a příležitostně i rokokové plesy v barokních zámeckých sálech.

Pověst o tom, jak Dětenice přišly ke svému jménu

Toho dne lovil přemyslovský kníže Oldřich ve zdejších hlubokých lesích. Bylo tomu dávno, století jedenácté, když tudy...

Otevírací doba

 • leden - únor: so-ne 11:00-17:00
 • březen - duben: so-ne 10:00-17:00
 • květen - červen: po-pá 11:00-17:00 / so-ne 10:00-17:00
 • červenec - říjen: denně 10:00-17:00
 • listopad - prosinec: so-ne 11:00-17:00 (ostatní dny jen pro ubytované hosty dle domluvy)

Každý den probíhá několik typů prohlídek (klasická, čarodějnická, pohádková). Více na oficiálních stránkách zámku Dětenice.

Recenze

Zámek Dětenice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 17°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 18°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 15°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 100 Kč / děti do 6 let zdarma
celoročně otevřeno
Zmapováno 28.9.2022TaRamka

Podobné výlety