Hrad Vildštejn ve Skalné

foto: cz.depositphotos.com

434 z 1080 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Románský hrad Vildštejn nedaleko Františkových Lázní patří k nejstarším hradům na Chebsku. Přitom je to teprve nedávno, co svou bránu otevřel široké veřejnosti. Zajímavostí je, že hrad Vildštejn ve svém sklepení ukrývá skutečné ostatky Bílé paní!

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další hrad v Karlovarském kraji nebo románská stavba v Karlovarském kraji

Jak šel čas s hradem Vildštejn

Hrad Vildštejn, někdy nazýván hrad Skalná, byl postaven pravděpodobně již v roce 1166 jako vodní hrad. Původní hrad byl zhruba poloviční, v 15. století byl hrad rozšířen a později byl v předhradí přistavěn klasicistní zámek. Zámek Vildštejn byl obydlen až do 19. století. Poté hradní areál sloužil jako sladovna pivovaru, než zde byl zřízen okresní soud.

V roce 1950 byl Vildštejn osídlen rumunskými reemigranty, kteří zámek i hrad významným způsobem zdevastovali. V následujících letech se smutný stav hradu Vildštejn pouze prohluboval vlivem nedostatku údržby. Rekonstrukce hradního areálu započala roku 1985 a až v roce 2001 byl hrad poprvé zpřístupněn veřejnosti.

Video: Hrad a zámek Vildštejn, Skalná @casesik

Co vidět na hradě Vildštejn

Dnešní hrad Vildštejn je zrekonstruovaný, najdete v něm hradní krčmu s rytířským menu, netradiční ubytování i muzeum hradu a historické hasičské techniky. Novější budova zámku nabízí prohlídku středověké kovárny, vězení i muzeum vězeňství na Vildštejně.

Ve sklepení pak najdete v rámci archeologické expozice o dějinách hradu i Bílou paní - tedy její ostatky. Během rekonstrukce totiž byla v komíně hradu objevena schránka s lidskými ostatky. Uložená lebka měla malý otvor ve spánku, což naznačuje, že smrt byla způsobena násilím. Podle antropologického výzkumu se mělo jednat o ženu ze 17. či 18. století, která zde byla pravděpodobně umučena, možná i zaživa zazděna. O tom, kým mohla Bílá paní být, promlouvá jedna z pověstí.

O zazděné čarodějnici

V době, kdy města Cheb a Skalná vedly soudní spory o právo várečné, šířily se z obou stran konfliktu různé pomluvy. Jednou z...

Otevírací doba

  • Otevírací doba hradu - pondělí až neděle: 10:00 - 18:00
  • Otevírací doba restaurace - pondělí až pátek 11:00 - 21:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Vildštejn ve Skalné? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Hrad Vildštejn ve Skalné ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 110 Kč / snížené 80 Kč / děti do 6 let zdarma (prohlídka hradu bez průvodce)
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety