TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Seeberg

foto: cz.depositphotos.com

1041 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Seeberg je znám také pod jménem Ostroh podle města, kde tento hrad najdeme. Romantický hrad Seeberg nedaleko Františkových Lázní dnes slouží muzejním účelům.

Facebook Twitter Seznam

Další památky v Karlovarském kraji nebo hrad v Karlovarském kraji

Hrad Seeberg je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Postaven byl pravděpodobně již na konci 12. století tzv. ministeriály, jak se říkávalo nesvobodným služebníkům panovníka. Tehdy byl Seeberg součástí systému opevněných sídel štaufské rodové državy. S úpadkem štaufské moci pak přechází hrad do zástavy českému králi Janu Lucemburskému. Chebsko je následně připojeno k Čechám a samotný hrad Seeberg byl v roce 1349 věnován městu Chebu císařem Karlem IV.

Hrad Seeberg na hranici přežití

Později se hrad dostává také do soukromých rukou šlechticů. První z nich Kašpar Šlik nechal hrad zpustnou kvůli tomu, že neměl dostatek financí na jeho údržbu. Další majitelé Neubergové zas potrápili hrad Seeberg vlastními rozepřemi a válkami s rodem Zedtwitzů.

Pak přišla třicetiletá válka a Seeberg tentokrát zakusil dobyvačné útoky Švédů. Ti hrad vyrabovali a vyplenili. Zdá se, že hrad Seeberg v průběhu celých staletí opakovaně chřadl a ožíval po následných opravách. Ne jinak tomu bylo i v dobách nedávných, kdy se hrad Ostroh navrátil do vlastnictví města Cheb. Cheb jej na počátku 20. století (na popud národopisných badatelů) pokusil zachránit hrad před úplným zničením, po druhé světové válce byl ale znovu ponechán svému osudu - jako již tolikrát za svou historii.

Video: Hrad Seeberg, Ostroh @casesik

Dnes ovšem víme, že hrad Seeberg neboli Ostroh přežil všechny útrapy. I přes další hrozbu demolice byl nakonec opraven a v devadesátých letech konečně slavnostně otevřen veřejnosti. Nádherný romantický hrad lidem představuje svou renesanční, ale i gotickou a románskou historii.

S dějinami hradu Seeberg se můžete seznámit v rámci jedné z muzejních expozic. Dnes totiž hrad spravuje Městské muzeum Františkovy Lázně, které nabízí i další expozice v předhradí: navštívit můžete třeba hrázděnou barokní stodolu, kolnu, věžovou sýpku, ve kterých najdete ukázky lidové kultury, zemědělství a řemesla chebského venkova v 19. století.

Otevírací doba

 • leden - únor: zavřeno
 • březen: pátky, soboty, neděle od 10:00 do 16:00
 • duben: denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00
 • květen - září: denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00
 • říjen: denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00
 • listopad + prosinec: pátky, soboty, neděle od 10:00 do 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Seeberg? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze (1)

IviHodnoceno 28.11.2023
Mohu vřele doporučit,nádherný,pohádkový hrad ❤️

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 120 Kč / děti 7-15 let 70 Kč / děti do 6 let zdarma

Podobné výlety