Hrad Seeberg je znám také pod jménem Ostroh podle města, kde tento hrad najdeme. Romantický hrad Seeberg nedaleko Františkových Lázní dnes slouží muzejním účelům.
Fotografie místa (9)
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
foto: cz.depositphotos.com
Hrad Seeberg je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Postaven byl pravděpodobně již na konci 12. století tzv. ministeriály, jak se říkávalo nesvobodným služebníkům panovníka. Tehdy byl Seeberg součástí systému opevněných sídel štaufské rodové državy. S úpadkem štaufské moci pak přechází hrad do zástavy českému králi Janu Lucemburskému. Chebsko je následně připojeno k Čechám a samotný hrad Seeberg byl v roce 1349 věnován městu Chebu císařem Karlem IV.
Hrad Seeberg na hranici přežití
Později se hrad dostává také do soukromých rukou šlechticů. První z nich Kašpar Šlik nechal hrad zpustnou kvůli tomu, že neměl dostatek financí na jeho údržbu. Další majitelé Neubergové zas potrápili hrad Seeberg vlastními rozepřemi a válkami s rodem Zedtwitzů.
Pak přišla třicetiletá válka a Seeberg tentokrát zakusil dobyvačné útoky Švédů. Ti hrad vyrabovali a vyplenili. Zdá se, že hrad Seeberg v průběhu celých staletí opakovaně chřadl a ožíval po následných opravách. Ne jinak tomu bylo i v dobách nedávných, kdy se hrad Ostroh navrátil do vlastnictví města Cheb. Cheb jej na počátku 20. století (na popud národopisných badatelů) pokusil zachránit hrad před úplným zničením, po druhé světové válce byl ale znovu ponechán svému osudu - jako již tolikrát za svou historii.
Dnes ovšem víme, že hrad Seeberg neboli Ostroh přežil všechny útrapy. I přes další hrozbu demolice byl nakonec opraven a v devadesátých letech konečně slavnostně otevřen veřejnosti. Nádherný romantický hrad lidem představuje svou renesanční, ale i gotickou a románskou historii.
S dějinami hradu Seeberg se můžete seznámit v rámci jedné z muzejních expozic. Dnes totiž hrad spravuje Městské muzeum Františkovy Lázně, které nabízí i další expozice v předhradí: navštívit můžete třeba hrázděnou barokní stodolu, kolnu, věžovou sýpku, ve kterých najdete ukázky lidové kultury, zemědělství a řemesla chebského venkova v 19. století.
Otevírací doba
- leden - únor: zavřeno
- březen: pátky, soboty, neděle od 10:00 do 16:00
- duben: denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00
- květen - září: denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00
- říjen: denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00
- listopad + prosinec: pátky, soboty, neděle od 10:00 do 16:00
Náš tip na ubytování
Plánujete navštívit Hrad Seeberg? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:
- Levné ubytování: Hrázděný statek Mýtinka
- Luxusní varianta: Pension Libá
- TOP poměr cena/kvalita: Penzion Iv v Hazlově
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 21°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 19°
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 22°
Vstup:
dospělí 150 Kč / snížené 120 Kč / děti 7-15 let 70 Kč / děti do 6 let zdarmaOstroh, Hrad Seeberg