TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka



Poutní areál Svatá Hora Příbram

foto: cz.depositphotos.com

931 z 1070 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Svatá Hora je barokní svatyně a známé mariánské poutní místo. Jejím srdcem je Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která bdí na kopci nad městem Příbram již takřka 350 let. Svatá Hora vypráví nejednu legendu, podle které je místem opravdových zázraků.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky ve středních Čechách nebo architektura ve středních Čechách

Duchovní srdce Čech - i tak se přezdívalo Svaté Hoře ve středočeské Příbrami. Monumentální svatohorský komplex je nejen zajímavou památkou českého raného baroka, ale především místem modliteb, přání, rozjímání a mariánských poutí.

Mariánský komplex byl na Svaté Hoře vybudován v 17. století, tento zalesněný kopec byl ovšem cílem poutníků ještě mnohem dříve. Původní kaple zde mohla podle pověsti stávat již ve 13. století, historici ovšem s jistotou původní kapli zasazují až do století šestnáctého. A právě na půdorysu dříve skromné svatyně byl vystavěn a jezuity postupně rozšiřován komplex Svaté Hory tak, jak jej známe dnes. Na Svatou Horu vede cesta z Příbrami po 365 schodech.

Video: Svatá Hora u Příbrami @Jan J. Vágner

Svatohorská madona

Soška Panny Marie Svatohorské je zhruba půl metru vysoká soška vyřezaná z hruškového dřeva a umístěná v chrámu na hlavním stříbrném oltáři. Traduje se, že ji vyřezal sám pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic ve 14. století. Gotická soška bývala umístěna v kapli na tvrzi v centru města Příbram, kde Arnošt z Pardubic pobýval. Na Svatou Horu byla cenná soška umístěna za třicetileté války, když se ve válkou zpustošené Příbrami usadili jezuité.

Se soškou Panny Marie Svatohorské je spojeno mnoho legend o uzdravení a zázračné pomoci - kroniky evidují přes čtyři tisíce těchto tzv. milostí, přičemž zhruba stovka z nich je vyobrazena v klenbách ambitů. Díky těmto zázrakům Svatohorské madoně udělila komise ve Vatikánu právo na korunovaci, ke které slavnostně došlo 22. června roku 1732 - tedy po sto letech od prvního zázraku. Korunky Panny Marie a Ježíška, spolu s drahokamy zdobeným rouchem, vytvořil pražský zlatník Jan Ferdinand Schachtel. Celý areál Svaté Hory taktéž získal významné duchovní ocenění, a to ve formě povýšení na baziliku minor papežem Piem X.

Svatohorské muzeum i přespání

Ať už se vydáte na Svatou Horu za modlitbou, nebo historií, tato úchvatná mariánská perla má mnohé co nabídnout. V rámci prohlídek můžete navštívit mnohá svatohorská zákoutí - hodinovou věž, sklepy pod probošstvím, horní chodbu rezidence nebo svatohorskou zvonici se zvony. Svatohorské poutní muzeum ve sklepení nabízí expozici o historii poutního místa, jezuitského řádu, ale i archeologické nálezy.

Kdo by chtěl zažít něco opravdu netradičního - v areálu Svaté Hory je možné i přespat a v rámci toho zažít noční prohlídku ambitu, krápníkové kaple při svíčkách a také živou hudbou v barokní jídelně.

Vznik kapličky na Svaté Hoře

O tom, kdy vznikla na Svaté Hoře původní kaple, panují dohady. Podle pověsti ovšem není pochyb o tom, že její počátky spadají...

Zázraky na Svaté Hoře

První zázrak na Svaté Hoře je evidován v roce 1632. Byl to jistý Jan Procházka z Nymburka, který se toho roku vydal na svatohorskou...

Otevírací doba

Areál

  • pondělísobota: 6:30–18:00
  • neděle: 6:30–17:00

Svatohorské schody

  • letní čas: 8:00–17:00
  • zimní čas: 8:00–15:30

Infocentrum, Prodejna, Muzeum

  • květenzáří: 9:00–17:00
  • říjenduben: 9:00–16:00

Recenze

Poutní areál Svatá Hora Příbram ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

150 Kč, snížené 90 Kč
celoročně otevřeno

Příbram, Poutní areál Svatá Hora

Reklama

Podobné výlety