TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Valdek

foto: cz.depositphotos.com

305 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Valdek se nachází v Brdech na Berounsku. Torzo středověkého gotického hradu, obestřeného řadou pověstí, si svého času oblíbili Božena Němcová i Karel Hynek Mácha.

Romantický Valdek přitahuje pozornost dodnes, byť je hůře přístupný a do hradního areálu je z důvodu jeho havarijního stavu vstup zakázán.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina ve středních Čechách nebo příroda ve středních Čechách

Zřícenina hradu Valdek se tyčí na ostrohu nad údolím Červeného potoka. Postaven byl již na počátku 13. století rodem Buziců, později zvaných Zajícové z Valdeka. Zajícové z Valdeka si postavili hned dva významné hrady, a to hrad Žebrák, jenž měl střežit obchodní cestu vedoucí z Prahy až do Norimberka, a také hrad Valdek, jenž střežil méně důležitou cestu z Hořovic do Příbrami. Právě hrad Valdek se stal rodinným sídlem tohoto šlechtického rodu.

Video: Zřícenina hradu Valdek @Drone Tourist

Hrad Valdek čelil obléhání pouze jednou, a to z důvodu blíže neurčených sporů tehdejších majitelů hradu Běškoviců s Děpoltem z Rýzmberka. Valdek byl tehdy dobyt a zpustošen, velmi brzy byl ale znovu obnoven, dost možná samotným králem, jemuž hrad taktéž chvíli přímo náležel. Majitelé se tak postupem času střídali a Valdek pomalu ale jistě chátral. Potřebné úpravy a opravy byly tak nákladné, že byl nakonec svými vlastníky opuštěn a ponechán svému osudu. Stalo se tak nejpozději roku 1623.

Romantická zřícenina hradu ovšem dál žila v myslích lidí - prostřednictvím pověstí i romantických představ spojených s českým národním obrozením. Valdek navštívili Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, nebo třeba Václav Kliment Klicpera. Zájem o hrad Valdek neopadl ani v minulém století, tehdy byl ovšem zapovězený. V 50. letech se totiž stal součástí Vojenského prostoru v Brdech. Na počátku nového tisíciletí sice došlo k rekonstrukčním pracím, zřícenina je ovšem i nadále v havarijním stavu a vstup do jejího areálu je částečně zakázán kvůli padajícímu kamení. Případní výletníci by se proto v blízkosti hradního areálu měli mít na pozoru.

Bílá a Černá paní z Valdeka

Na hradu Valdek se prý kdesi skrývá poklad, jenž by měla podle pověsti střežit Bílá paní. Zjevovala se vždy v přímé poledne...

Zřícenina hradu Valdek není přístupná.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Valdek? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Valdek ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

hradní jádro je nepřístupné
Reklama

Podobné výlety