Středověké hradní sídlo, ovinuté meandrem Divoké Orlice. Hrad Litice byl vystavěn na vysokém skalnatém ostrohu, který je dnes chráněn jako přírodní památka. Samotný hrad byl nejen sídlem šlechticů, dostal se i do majetku českých králů.
Fotografie místa (11)
foto: www.facebook.com
Hrad Litice nechali vystavět koncem 13. století členové rodu Drslaviců, kteří pocházeli z jihozápadních Čech a vybudovali nejstarší hrady na Plzeňsku. Litice u Plzně a Potštejn - to byla jména jejich původních rodových sídel, která chtěli přenést i na nově vybudovanou síť hradů. Proto dodnes nacházíme dva Litické hrady - jeden na Orlickoústecku, druhý na Plzeňsku.
Z důvodu spojenectví pozdějších majitelů pánů z Kunštátu s Janem Žižkou z Trocnova byl hrad obléhán vojskem slezských knížat a během husitských válek utrpěl značná poškození. Největší slávy se mu dostalo právě po válce - tehdy zdědil celé panství Jiří z Poděbrad. Za něj byl hrad přestavěn a rozšířen, a stal se tak nejpřednější pevností v celé zemi. Na konci 15. století hrad připadl významnému rodu pánů z Pernštejna, kteří svou pozornost zaměřili více na nedaleký Potštejn. Právě ten převzal významnou roli, Litice tak postupně ztrácely svůj význam. Další majitelé zde sídlili buď krátce, anebo vůbec, a tak hrad přestal být v následujících staletích udržován a zchátral.
Návštěvníci zříceniny si mohou prohlédnout nejen rozsáhlý hradní areál, ale také vnitřní prostory dochovaného jižního paláce, rytiny okolních hradů a výstavu archeologických nálezů. Výletníci mohou také vystoupat na hradní věž, která skýtá výhled na Kralický Sněžník a lomy na Litickém Chlumu.
Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede Přírodním parkem Orlice z Potštejna.
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Aktivity poblíž (ukázat všechny)
- neděle
- odpoledne12 až 18 hod. -2°
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
Záchlumí, Litice nad Orlicí