TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Žampach

foto: www.facebook.com, Viktor Patočka

587 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Žampach leží v obklopení lesů na stejnojmenném kopci. Hrad v obci Žampach založili v druhé polovině 13. století Hložkové ze Žampachu během kolonizace řídce osídleného pohraničního pralesa východních Čech.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (12)

Další zřícenina v Pardubickém kraji nebo příroda v Pardubickém kraji

Po roce 1346 vlastnil hrad Žampach rytíř Jan ze Smojna, řečený "Pancíř". Pancíř hrad využíval jako své útočiště při loupeživých výpravách po okolí. Pancířovo počínání zastavila až trestná výprava Karla IV. někdy kolem roku 1355, který hrad dobyl, celé panství si podřídil a Jana Pancíře nechal popravit.

Následující rok Karel IV. věnoval panství Žampach Čeňkovi z Potštejna náhradou za hrad Potštejn, zkonfiskovaný jeho otci, loupeživému rytíři Mikulášovi z Potštejna. Ve druhé polovině 15. století postihly rod Žampachů z Potštejna finanční obtíže a přistoupili tak k zástavě celého žampašského panství Burianovi Trčkovi z Lípy.

Poté se v rychlém sledu zástavní právo k hradu Žampach i panství přesouvalo od Lichtenburků k Pernštejnům. V té době na hradě působila dokonce penězokazecká dílna, kde žampašský kovář vyráběl falešné mince pravděpodobně i s vědomím vrchnostenských úředníků, což jeho komplicové po mučivém výslechu roku 1542 přiznali. Za padělání peněz je následně čekal trest smrti upálením.

Zástavu hradu Pernštejnům vyplatil roku 1539 Zdeněk Žampach z Potštejna a jednotlivé části někdejšího panství opět sjednotil. Později připadl Žampach Adamovi Bukovskému z Hustířan, který si ve vsi pod hradem nechal vystavět novou tvrz a hrad tak ponechal svému osudu. Zkázonosnou tečku poté přinesli Švédové během drancování a v roce 1648 následné konečné obsazení hradu císařským vojskem.

Video: Orlickoústecko: zřícenina hradu Žampach @OIKTVnews

Dnes je hradní areál prorostlý stromy a z předhradí se dochovaly pouze nevýrazné zbytky zdí hospodářských budov a obvodové hradby. Ze samotného hradního jádra mohou dnešní návštěvníci zříceniny hradu Žampach rozpoznat zbytky klenutých přízemních prostor obytného paláce, relikt brány a pozůstatky hradeb na severní straně paláce.

Zřícenina hradu Žampach je celoročně přístupná.

Recenze

Zřícenina hradu Žampach ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety