TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Frejštejn

foto: cz.depositphotos.com

364 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Frejštejn je pozůstatkem raně gotického hradu nedaleko Vranovské přehrady. Dnes je z hradu zachovaná mohutná věž, zbytky paláce a část opevnění. Tajemné kouzlo ovšem rozhodně nepostrádá.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina na jižní Moravě nebo vyhlídka na jižní Moravě

Frejštejn: postrach okolí

Hrad Frejštejn byl vybudován na skalním ostrohu nad pravým břehem řeky Dyje zhruba v polovině 13. století. Jeho úkolem bylo chránit jižní hranice Moravy stejně jako nedaleký hrad Cornštejn. Nebezpečí se ale nečekaně usídlilo přímo na hradě.

V první polovině 15. století se totiž pánem hradu stal Jan Krajíř z Krajku, který sice formálně potvrdil dodržování zemského míru, ve skutečnosti jej ale svými loupeživými výpady zásadně porušoval. Stal se tak velkým postrachem okolních panství, včetně těch rakouských. Jana dokonce moravští stavové označili za škůdce moravské země. Právě oni možná hrad odkoupili a rozbořili, neboť již v roce 1487 je hrad Frejštejn označován za zbořený. Na počátku 16. století ještě přetrvávaly snahy zbytky hradu přestavět na pevnost, práce ale nikdy nebyly dokončeny.

Video: Hrad Frejštejn @Beka Krpec

Do dnešních dnů se tak zachovala jen rozlehlá zřícenina kdysi významného strážního hradu Frejštejn. Zřícenina má ovšem velmi tajuplné kouzlo, někteří dokonce tvrdí, že je Frejštejn jedním z nejstrašidelnějších moravských hradů. Možná s tím má co do činění pověst. Každopádně i pro ty krásné výhledy do kraje rozhodně stojí za návštěvu.

Kudy na hrad Frejštejn

Zřícenina hradu Frejštejn je v docházkové vzdálenosti z vesnice Podhradí nad Dyjí.

Hříšný mnich

Možná mezi zbytky hradních zdí Frenštejna narazíte na přízrak mnicha, který zpytuje své svědomí. A má proč! Za života to...

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Frejštejn? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu Frejštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné

Podhradí nad Dyjí, Zřícenina hradu Frejštejn

Reklama

Podobné výlety