TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Týřov

foto: cz.depositphotos.com

822 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Týřov stojí na ostrožně vysoko nad řekou Berounkou na Křivoklátsku. Z kdysi mohutného hradu Týřov je dnes takřka zapomenutá zřícenina. Ovšem v době svého rozkvětu byl Týřov z hlediska vojenství zcela unikátní.

Facebook Twitter Seznam

Další zřícenina ve středních Čechách nebo příroda ve středních Čechách

Hrad měl od svého počátku dvě jména - české Týřov a německé Angerbach. Hrad Týřov vynikal svou architekturou - jedná se o kastelový typ hradu, který se typičtěji objevoval spíše v západní Evropě. Jeho specifikem je, že hrad oproti tehdejším pasivním stavbám umožňoval aktivní obranu vůči potenciálnímu nepříteli, který by se odvážil hrad dobýt.

Hrad Týřov, postavený ve 13. století, se tak stal jedním z prvních svého druhu na českém území. Pro své mimořádné vojenské kvality si jej čeští panovníci opravdu cenili. Ostatně husitské boje se Týřově vyhnuly jako jedinému v celém okolí.

Video: Zřícenina hradu Týřov @JirkaCermoch

Týřov sice nikdy nebyl dobyt ani poškozen, ale s postupem času začala být údržba hradu čím dál náročnější, nehledě na ztíženou dostupnost a určité nepohodlí, které už pro tehdejší šlechtu nebylo přijatelné. Hrad Týřov tak často měnil majitele, postupně chátral a od roku 1575 je uváděn jako pustý.

Ovšem i tato skutečnost má své pozitivum - Týřov nebyl nikdy významně přestavován, a tak si do dnešních dnů zachoval svou původní středověkou podobu, byť jeho současný stav je neutěšený. Z Týřova se dochovaly torza věží, palácových zdí a hradeb. Ze skalnatého hradního vrchu se navíc můžete kochat nádherným výhledem na řeku Berounku a okouzlující vrchy v okolí.

Zřícenina hradu Týřov je celoročně přístupná.

Recenze

Zřícenina hradu Týřov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 11°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno

Karlova Ves, Zřícenina hradu Týřov


Podobné výlety