TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Šostýn

foto: cz.depositphotos.com

398 z 907 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Šostýn u Kopřivnice je torzo středověkého hradu na Novojičínsku. Dodnes jsou z hradu Šostýn patrné pozůstatky mohutného paláce, sklepní prostory, základy válcové věže a valy s příkopy. Původně hrad nesl jméno Schornstein.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Šostýn nechali pravděpodobně na konci 13. století vystavět Hückeswagenové, kterým patřily tou dobou i hrady ve Starém Jičíně a Hukvaldech. Právě s těmito hrady má Šostýn stavebně mnoho společného. Z věže Šostýna bývalo prý možné dohlédnout až na věž hradu Štramberk, nejbližšího strategického bodu soustavy opevněných sídel strážců Moravské brány.

Hrad Šostýn sloužil olomouckému biskupství a často byl udělován v léno feudálům. Dlouhého trvání ovšem hrad Šostýn neměl - na počátku 15. století byl obléhán polským vojskem a kolem roku 1420 byl dobyt vojskem biskupským. Hrad Šostýn byl následně předán právoplatnému majiteli, ale v hrozivém stavu. Vypálený a pobořený hrad již nebyl opravován a od té doby chátral.

Video: Zřícenina hradu Šostýn, Kopřivnice @Antonín Schneider

Během 19. století se panství ocitlo ve vlastnictví zemanského rodu Rašků, kteří zde nechali vystavět továrnu na hrnčířský provoz - a ke stavbě byl využit stavební materiál ze zříceniny hradu Šostýn. Netrvalo dlouho, pouhých třicet let, než byly zbytky hradu v podstatě srovnány se zemí.

Historie zříceniny hradu Šostýn touto záhubou naštěstí nekončí. Sice z původní stavby zůstalo skutečně jen torzo, ale díky archeologickému výzkumu v minulém století bylo odkryto jádro hradu i četné archeologické nálezy. Mezi nimi například Šostýnská venuše - soška ze slonoviny, kterou dnes najdete umístěnou v expozici muzea Fojtství. Šostýnská venuše je zajímavá zejména ztvárněním tváře, ve které jsou patrné egyptské vlivy. To, jak se na hrad Šostýn tento výtvor dostal, dodnes není známo.

Recenze

Zřícenina hradu Šostýn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 13°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 13°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
Zmapováno 17.3.2023TaRamka

Kopřivnice, Zřícenina hradu Šostýn


Podobné výlety