TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Hukvaldy

foto: cz.depositphotos.com

1011 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Hukvaldy se tyčí nad stejnojmennou obcí nedaleko Frýdku-Místku. Mohutný opevněný hrad patří k těm největším na Moravě, z jehož věže se můžete kochat nádhernými výhledy na hřebeny Beskyd.

Facebook Twitter Seznam

Další památky v Moravskoslezském kraji nebo zřícenina v Moravskoslezském kraji

Hrad Hukvaldy byl vybudován ve 13. století pravděpodobně Jindřichem z Příbora z hraběcího rodu Hückeswagenů. Podle jejich rodového jména také hrad Hukvaldy získal své jméno.

Hukvaldský hrad byl během své historie vystaven těžkým zkouškám. Během husitských válek musel čelit mnoha útokům a pokusům o obléhání. Vojensky i intrikářským jednáním se hrad dostával střídavě do rukou husitů i katolíků.

Ovšem ani po husitských válkách nebezpečí neutichá. Tentokrát hrozí příchod Turků, proto je vedle budování biskupského hradního sídla nutné Hukvaldy hlavně zabezpečit dokonalejším opevněním a vojenskou mocí, včetně protiosmanských bojovníků hajduků.

Video: Hrad Hukvaldy @Ptačí perspektiva

Zdokonalování systému opevnění bylo potřeba i v nadcházejících staletích. Hrad ustál plenící stavovská vojska i příchod Dánů, kterým nepodlehl ani po devíti měsících obléhání. Tehdy hrad Hukvaldy získal pověst nedobytného hradu. I proto se o něco později Švédové při svém tažení o dobytí hradu Hukvaldy ani nepokusili. Kromě pevnostní funkce hrad svého času plnil i funkci vězeňskou. Nejznámějším vězněm - sériovým vrahem - byl kněz Jan Philopon Dambrovský, jež otrávil hned tři biskupy.

Přesto hrad v 18. století ztrácí svůj význam kvůli zastaralosti obydlí. Zkázu mu pak finálně přinesl ničivý požár v roce 1762. Hrad Hukvaldy byl následně vydrancován, majetek rozprodán a rozebrán. O století později je již opěvován jako hradní zřícenina, která se stala oblíbeným cílem romantiků. Dnešní rozlehlá zřícenina se nachází v obklopení obory daňků a muflonů. Během sezóny se zde koná celá řada kulturních akcí.

Video: Hrad Hukvaldy v zimě @Qa Dron

Otevírací doba

 • duben: 9:00 – 16:00 (denně mimo pondělí)
 • květen: 9:00 – 17:00 (denně mimo pondělí)
 • červen – srpen: 9:00 – 18:00 (denně mimo pondělí)
 • září: 9:00 – 17:00 (denně mimo pondělí)
 • říjen: 9:00 – 16:00 (denně mimo pondělí)

Obora je přístupná celoročně.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Hukvaldy? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Hukvaldy ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 14°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 15°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 16°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / snížené 60 Kč

Podobné výlety