TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Helfenburk u Bavorova

foto: cz.depositphotos.com

983 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Helfenburk patří mezi největší zříceniny v České republice. Rozlehlé trosky gotického hradu se vypínají na hoře Malošíně nedaleko Bavorova. Hrad Helfenburk je neodmyslitelně spojen se svými zakladateli - pány z Rožmberka.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina v jižních Čechách nebo pro děti v jižních Čechách

Hrad Helfenburk nechal na místě dřívější dřevěné tvrze vystavět Petr z Rožmberka zhruba v polovině 14. století. Povolení výstavby získal Petr se svými bratry přímo od císaře Karla IV., a to jako odměnu za jejich pomoc při potlačení povstání v italské Pise.

Zajímavostí je, že v období husitských válek zde byli vězněni husitští kněží, a to i přesto, že tehdejší majitel panství Oldřich z Rožmberka byl vychováván v duchu Husova učení. V následujících letech Rožmberkové nebyli schopni pro velké dluhy panství udržet ve svém vlastnictví, a tak Helfenburk i s Bavorovem a dalšími desítkami vesnic získali na čas Lobkovicové. Na počátku 16. století jej ovšem Rožmberkové znovu kupují zpět.

Video: Hrad Helfenburk u Bavorova @Never Stop Exploring

Hrad Helfenburk byl uzpůsoben nejen pro sídelní účely - k tomu sloužil rozlehlý dvoupalác - ale také měl skvělý obranný systém. Význam obranných prvků ovšem v době, kdy se Rožmberkové vrací na své dřívější panství Helfenburk, pomalu ztrácí na významu a stává se zastaralým. Již na konci 16. století tak hrad opouští jeho poslední obyvatelé, po čase jej Rožmberkové prodávají Prachaticím a tak začíná proměna kdysi monumentálního a významného hradu v zříceninu.

Zničující rozklad zastavila až konzervace zdí ve 20. letech minulého století, která taktéž umožnila otevření této nádherné památky pro širokou veřejnost. Romantický Helfenburk nabízí kromě rozlehlých trosek i pěknou vyhlídku z jižní věže, která dnes slouží jako rozhledna.

Otevírací doba hradu Helfenburk

 • leden - únor: zavřeno
 • březen - duben: sobota - neděle 10:00 - 16:00
 • květen - září: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • říjen: sobota - neděle 10:00 - 16:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Helfenburk u Bavorova? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 18°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 80 Kč / snížené 60 Kč

Krajníčko, Zřícenina hradu Helfenburk

Reklama

Podobné výlety