TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova

foto: cz.depositphotos.com

598 z 861 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Helfenburk patří mezi největší zříceniny v České republice. Rozlehlé trosky gotického hradu se vypínají na hoře Malošíně nedaleko Bavorova. Hrad Helfenburk je neodmyslitelně spojen se svými zakladateli - pány z Rožmberka.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Helfenburk nechal na místě dřívější dřevěné tvrze vystavět Petr z Rožmberka zhruba v polovině 14. století. Povolení výstavby získal Petr se svými bratry přímo od císaře Karla IV., a to jako odměnu za jejich pomoc při potlačení povstání v italské Pise.

Zajímavostí je, že v období husitských válek zde byli vězněni husitští kněží, a to i přesto, že tehdejší majitel panství Oldřich z Rožmberka byl vychováván v duchu Husova učení. V následujících letech Rožmberkové nebyli schopni pro velké dluhy panství udržet ve svém vlastnictví, a tak Helfenburk i s Bavorovem a dalšími desítkami vesnic získali na čas Lobkovicové. Na počátku 16. století jej ovšem Rožmberkové znovu kupují zpět.

Video: Hrad Helfenburk u Bavorova @Never Stop Exploring

Hrad Helfenburk byl uzpůsoben nejen pro sídelní účely - k tomu sloužil rozlehlý dvoupalác - ale také měl skvělý obranný systém. Význam obranných prvků ovšem v době, kdy se Rožmberkové vrací na své dřívější panství Helfenburk, pomalu ztrácí na významu a stává se zastaralým. Již na konci 16. století tak hrad opouští jeho poslední obyvatelé, po čase jej Rožmberkové prodávají Prachaticím a tak začíná proměna kdysi monumentálního a významného hradu v zříceninu.

Zničující rozklad zastavila až konzervace zdí ve 20. letech minulého století, která taktéž umožnila otevření této nádherné památky pro širokou veřejnost. Romantický Helfenburk nabízí kromě rozlehlých trosek i pěknou vyhlídku z jižní věže, která dnes slouží jako rozhledna.

Otevírací doba

  • březen - duben: otevřeno o víkendu + státní svátky 10:00 - 16:00
  • květen - září: otevřeno každý den kromě pondělí 10:00 - 17:00
  • říjen: otevřeno o víkendu + státní svátky 10:00 - 16:00
Recenze
Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • večer18 až 00 hod. -4°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: 60 Kč, snížené 35 Kč
Zmapováno 27.12.2022TaRamka

Krajníčko, Zřícenina hradu Helfenburk


Podobné výlety