TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZamiřte na české hory - třeba do Beskyd!

Vydejte se na nejkrásnější místa Beskyd za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.

Facebook Twitter Seznam
Reklama
Video: Beskydy @Pepa Vančura

Nejlepší výlety v Beskydech

Beskydy jsou součástí horského pásma Karpat, jež se rozkládá na území několika států střední a východní Evropy. Na území Česka Beskydy pokrývají severovýchod Moravy. Nejvyšším vrcholem Beskyd je se svými 1323 metry Lysá hora, jejíž uhrančivé rozhledy a výhledy až na slovenské Vysoké Tatry lákají obrovské množství turistů každý rok. O něco méně turisticky vytížený, ovšem taktéž s nádhernými vyhlídkami, je druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd - Hora Smrk. Pokud se chcete pokochat naopak pohledy na vrcholky Lysé hory a Smrku, vyražte na Velký Javorník.

Pověstná hora Radhošť

Za nádhernými vyhlídkami a tajemnými pohanskými bájemi se vydejte na horu Radhošť. Najdete ji nedaleko Pusteven a na jejím vrcholu nachází se socha pohanského boha Radegasta. Jedná se o boha slunce, ohně, úrody a hojnosti, kterého uctívali dávní Slované. Podle nich bůh Radegast chodíval v přestrojení a nechával se pohostit obyčejnými lidmi. Když se mu dostalo dobré péče, bohatě se za ni odměnil.

Proč Bůh Radegast bydlí na hoře Radhošť? Podle pověsti stávala za Velké Moravy na hoře Radhošť modla zasvěcená bohu Radegastovi. Když sem dorazili Konstantin a Metoděj na svou křesťanskou misii, nechali pohanskou modlu prý zbořit. Současná socha zde byla instalována v roce 1931, později kvůli náročným klimatickým podmínkám nahrazena kopií. Další legenda vypráví, že se pod povrchem hory Radhošť skrývá síť podzemních chodeb, jež ukrývají Radegastovu svatyni, nebo bohaté dary a poklady od poutníků z dob pohanských kněží.

Valašská lidová kultura a památky v Beskydech

Když vyrazíte do Beskyd, rozhodně nesmíte zapomenout na Pustevny, nebo jinak také útulny, a jejich unikátní stavby lidové kultury. Nejznámější místa nesou jména Libušín a Maměnka, obě vzniklé v roce 1898. Jedná se o secesní dřevěné srubové stavby s typickým valašským dekorem. TIP: v některých útulnách se dá i ubytovat.

Zájemci o nádhernou lidovou kulturu Valašska mohou navštívit Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, nejznámější skanzen v České republice. U skanzenu nesmíte vynechat také Jurkovičovu rozhlednu. Milovníci romantických památek pak můžou ocenit návštěvu hradu Hukvaldy nebo zříceninu hradu Starý Jičín.

A vzhůru do korun stromů

A v neposlední řadě - za Beskydskými vrcholky nemusíte lézt jen po hřebenech nebo po schodech statických rozhleden. Ještě odvážnější povahy mohou zamířit také na Stezku Valaška - nadzemní panoramatickou stezku mezi stromy, jež stojí u horní hranice lanové dráhy Pusteven. Po cestě musíte překonat skleněnou vyhlídkovou plošinu i 150 metrů dlouhý zavěšený most.

Video: Beskydy @Roman Kuna

Recenze

Beskydy ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Wellness a zážitky v Beskydech

Počasí Beskydy

Dnes 25°C
Zítra 22°C
čtvrtek 22°C
Aktuální počasí v okolí

Další české hory a pohoří