TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZamiřte na české hory - třeba do Orlických hor!

Vydejte se na nejkrásnější místa Orlických hor za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.

Facebook Twitter Seznam
Reklama
Video: Orlické hory @Air management

Nejlepší výlety v Orlických horách

Orlické hory se nachází na hranici s Polskem ve východních Čechách. Po hranici protéká řeka Orlice, od níž také pohoří získalo své jméno. Nejvyšší hora Orlických hor nese jméno Velká Deštná (dříve také Sedmihradská hora) a leží v nadmořské výšce 1115 metrů. Na jejím vrcholku se nachází zbrusu nová rozhledna Velká Deštná z roku 2019, jež byla v tomtéž roce vyhlášena nejkrásnější rozhlednou v anketě Klubu přátel rozhleden.

Další rozhledny najdete také na Vrchmezí, na Žaltmanu, Na Větrné horce (Rozhledna Vysoká Srbská) nebo na Šibeníku. Vydat se můžete také po hřebeni Orlických hor - známé jako Jiráskova cesta. Trasa vede z Broumova přes Hronov, z Olešnice poté vede stoupání na vrcholky hor Vrchmezí, Velká Deštná, dále pak přes tvrz Haničku, Zemskou bránu, tvrz Boudu až na Mariánskou horu a přes klesání až do údolí k České Třebové.

Za hrady a zámky do Orlických hor

Zajímavostí je, že v orlickém podhůří najdete vysokou koncentraci hradů, zámků a zřícenin. Mezi nimi třeba hrad Potštejn, zámek Potštejn, zámek Častolovice, Zámek Nové město nad Metují, hrad Litice, zámek Doudleby nad Orlicí, zámek Rychnov nad Kněžnou, zřícenina hradu Lanšperkzřícenina hradu Žampach a ještě mnohé další nádherné památky.

Výletníky v Orlických horách jistě zaujmou také vojenská opevnění, jež tu byla zbudována  před druhou světovou válkou na obranu proti fašistickému Německu. Mezi nejznámější patří již řečené tvrze Hanička a Bouda, dále pak také tvrze Adam a Dobrošov.

A jako bonus navíc: milovníci Pána prstenů nesmí vynechat unikátní hobití vesničku Czech Hobbiton v osadě Šediviny.

Video: Orlické hory @Vojtěch Vejtasa

Recenze

Orlické hory ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Wellness a zážitky v Orlických horách

Počasí Orlické hory

Dnes 16°C
Zítra 29°C
sobota °C
Aktuální počasí v okolí

Další české hory a pohoří