Zamiřte na české hory - třeba do Krkonoš!

Vydejte se na nejkrásnější místa Krkonoš za dovolenou, ubytováním, sportem i výlety. Poradíme vám, jaké památky neminout, ale i kam na běžky a na lyže.

Facebook Twitter Seznam
Reklama
Video: Sněžka v Krkonoších @Michal Voborník

Nejlepší výlety v Krkonoších

Krkonoše mají hned několik nej - jsou to nejvyšší a každý rok nejnavštěvovanější české hory, najdete zde nejvíce udržovaného sněhu i nejchladnější místo České republiky. To se mimochodem nachází právě na nejvyšší hoře Česka - turisticky vyhledávané hory Sněžky (1603 metrů) na česko-polských hranicích.

Zajímavostí je, že patnáct z dvaceti nejvyšších vrcholků České republiky najdete právě v Krkonoších, mezi nimi například Luční hora, Studniční hora, Vysoké Kolo, Stříbrný hřbet, Violík či  Mužské kameny a Dívčí kameny.

Nádherná příroda v Krkonoších

Krkonoše jsou ovšem pověstné také krásnou přírodou s nesčetnými vodopády. Krkonošský národní park (KRNAP) chrání pestré rostlinstvo a zvířectvo od roku 1963. Do zdejší krajiny se tak navrátily i některé druhy šelem jako jsou vlci, vydra, ale i rys ostrovid.

Z vodopádů určitě nesmíme zapomenout na Labský vodopád, který je jedním z nejmohutnějších vodopádů u nás. Mimochodem právě Labe, druhá nejdelší řeka na území České republiky, pramení na Labské louce v Krkonoších. Za zmínku stojí také legendární Mumlavský vodopád v Harrachově či Pančavský vodopád, který je se svými 148 metry nejvyšším vodopádem v České republice. 

Za typickou krkonošskou tundrou můžete zamířit na Úpské rašeliniště, za lesním typem krajiny pak na Černohorské rašeliniště, a to ideálně v měsíci červenci, během kterého zde rozkvétá největší množství kvetoucích rostlin.

A hlavně pozor na Krakonoše

A to nejdůležitější nakonec: pokud nemáte čisté svědomí, dejte si pozor na Krakonoše. Krakonoš je bájný duch zdejších hor, jehož odkaz najdete takřka v každém krkonošském městečku. Nazývali ho mnohými jmény, řada z nich se ovšem nedochovala, neboť pověrčiví horalové se dokonce báli jeho jméno vyslovit nahlas! Dnes se tak můžeme spokojit jen s Krakonošem či Rýbrcoulem.

Krakonoš chrání celou oblast Krkonoš zejména před pytláky, chamtivci, hledači pokladů a zloději. Ještě dříve v historii byl Krakonoš považován za zlého ducha a vládce větru, který nemilosrdně ztrestá kohokoli, kdo se do hor vydá. Pokud se tedy vydáte do Krkonoš za letní turistikou či zimními sporty, pamatujte na Krakonoše a požádejte jej o dobré počasí.

Video: Krkonoše @Martin Bůna

Skiareály v Krkonoších

Recenze

Krkonoše ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Wellness a zážitky v Krkonoších

Počasí Krkonoše

Dnes 18°C
Zítra 20°C
sobota 21°C
Aktuální počasí v okolí

Další české hory a pohoří