TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaRozhledna Velká Deštná

foto: cz.depositphotos.com

330 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Velká Deštná je nejvyšší horou Orlických hor. Vrchol v nadmořské výšce 1115 metrů dříve nesl také jméno Sedmihradská hora. Na plochém hřbetu hory dnes najdeme novou rozhlednu, výhledem se zde ale výletníci kochali i více než sto let zpátky.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další rozhledna v Královéhradeckém kraji nebo příroda v Královéhradeckém kraji

Devatenáctimetrová ocelová rozhledna Velká Deštná s otevřenou vyhlídkovou plošinou láká na přenádherné rozhledy. Po vystoupání 96 schodů si můžete užívat výhledy na Krkonoše, vrcholky Jeseníků, Rychnovsko, Králický Sněžník a také na Bystřické hory v Polsku. Rozhledna Velká Deštná je zajímavá svým tvarem nepravidelného pětiúhelníku i designem tvořeným šikmě přibitými modřínovými hranoly, jež mají představovat dešťové kapky unášené ve větru. Ostatně hora Velká Deštná nenese jméno deštná nadarmo!

Video: Rozhledna Velká Deštná, Deštné v Orlických horách @Jiří Prokop

Drsné klimatické podmínky potrápily stavebníky rozhleden i v minulosti. Rozhledna na Velké Deštné totiž stávala již na konci 19. století. Dřevěná stavba musela být i během 20. století několikrát obnovována.

Jednou z předchůdkyní současné rozhledny byla tzv. Štefanova vyhlídka. Jednalo se opět o dřevěnou konstrukci, jež měla tvar pyramidy. Postavena byla v roce 1992 a jméno získala na počest hajného a člena Horské služby Štefana Matějky. Ovšem ani Štefanova vyhlídka nevydržela, v roce 2004 musela být pro nebezpečnost stržena. Další stavba setrvala na Velké Deštné jen do roku 2010. Nová a pevnější ocelová rozhledna byla na vrcholku tohoto hřbetu Orlických hor vybudována až v roce 2019. A v tomtéž roce se podle ankety Klubu přátel rozhleden stala Nejkrásnější rozhlednou.

Rozhledna Velká Deštná je celoročně volně přístupná.

Recenze

Rozhledna Velká Deštná ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 31°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety