Pustevny v Beskydech

foto: cz.depositphotos.com

36 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Útulny Libušín a Maměnka, stezka Valaška, Bůh Radegast a hotel Tanečnica. To a mnohem více najdeme na Pustevnách u Radhoště, v horském sedle Moravskoslezských Beskyd. V létě Pustevny lákají na památky i pěší a cykloturistiku, v zimě se pak odívají do sněhového kabátu. Pustevny jsou nejnavštěvovanějším lyžařským střediskem Beskyd.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další architektura v Zlínském kraji nebo vrch v Zlínském kraji

Pustevny získaly své jméno podle poustevníků, kteří zde žili až do roku 1874. Ještě v té době bývaly Pustevny obtížně přístupné, ovšem to se začalo velmi rychle měnit.

Díky spolku Pohorská jednota Radhošť zde začaly vznikat turistické trasy a útulny. Vůbec první útulna se jmenovala Pústevňa a o pár let později k ní přibyla útulna Šumná. S rostoucím zájmem turistů o Pustevny pak vyrostly další stavby - a to Libušín a Maměnka, později i horské hotely Tanečnica a Radegast.

Všechny tyto stavby stojí v Pustevnách dodnes. Mimochodem hotel Tanečnica kdysi hostil i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Jak vznikly Pustevny

Již víme, že Pustevny nesou jméno podle poustevníků, kteří zde žili v 18. a 19. století. Proč se ale poustevníci vydali právě...

Video: PUSTEVNY A RADHOŠŤ (Beskydy | Libušín | Stezka Valaška) @Adam Uličný

Malebné útulny Libušín a Maměnka

Útulny Libušín a Maměnka na Pustevnách jsou roubené stavby s prvky lidové secese. Valašská lidová kultura sem byla vtisknuta architektem Dušanem Jurkovičem na sklonku 19. století. Malby v Libušíně pochází od malíře Mikoláše Alše. Pohádkově malebné útulny doplňuje také sto let stará zvonička na Pustevnách, taktéž dílo architekta Jurkoviče.

Po druhé světové válce se útulny dostaly do havarijního stavu, neboť během války sloužily jako ubytovací zařízení pro maďarské asistenční oddíly i Hitlerjugend. Před plánovanou demolicí je zachránil i sám tehdy již osmdesátiletý Jurkovič. Opravy se ale útulny na Pustevnách dočkaly až v 90. letech minulého století. Restauraci Libušín a hotel Maměnku dnes spravuje Valašské muzeum v přírodě. Mezitím útulna Libušín přežila svou vlastní zkázu - roku 2014 byla vážně poškozena požárem a po pečlivé obnově mohla být znovu slavnostně otevřena v roce 2020.

Video: Chata Libušín, Pustevny @Visit Valašsko

Kam na výlet na Pustevnách?

Kromě nádherných staveb jsou Pustevny lákavým místem pro letní turistiku i zimní lyžovačku ve ski areálu Pustevny. V prosinci zde také probíhá oblíbený festival Ledové Pustevny s ledovými sochami.

V létě se můžete vydat z Pusteven po Naučné stezce Radegast až na vrchol hory Radhošť s dechberoucími výhledy na okolní krajinu. Po cestě mimo jiné potkáte sochu pohanského boha Radegasta - symbol Moravskoslezských Beskyd. Vyrazit můžete na Pustevny i s dětmi. Ty nejmenší by mohla zaujmout zábavně-naučná stezka Pustevenská Zoo s dřevěnými sochami zvířat v životní velikosti. Jen malé upozornění - Pustevenská Zoo není vhodná pro kočárky.

Další velkolepá atrakce, kterou nemůžete minout - to je nadzemní panoramatická Stezka Valaška s nádhernou vyhlídkou, zábavnými prvky pro děti, ale i adrenalinovými zážitky pro odvážnější. Kdo by rád více poznával lidovou kulturu Valašska, má možnost navštívit nedaleké Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Na Pustevny můžete vyrazit pěšky, po cyklotrasách, či se svést lanovkou, která je v provozu po celý rok. Horské koloběžky a elektrokola si můžete zapůjčit pod horní stanicí lanovky.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Pustevny v Beskydech? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze (1)

Babča JančaRecenzováno 15.1.2024
Ono je to těžká věc, když je tam všude krásně. Odskočíte si na Radhošť, po cestě se zastavíte v kapli, nebo pokecáte s Radegastem. Nebo odskočíte do Rožnova. Na Pustevnach hopnete na Čerťák. No všude kam vlezete, tak jsou kolem vás přenádherné Beskydy. Já su doma v Beskydech i na Šumavě, ale Beskydy jsou srdcovka.

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • večer18 až 00 hod. 22°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 29°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(5 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
Reklama

Podobné výlety