TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Pustevny v Beskydech

Jak vznikly Pustevny

Již víme, že Pustevny nesou jméno podle poustevníků, kteří zde žili v 18. a 19. století. Proč se ale poustevníci vydali právě sem? O tom vypráví jedna pověst.

Býval kdysi jeden tkadlec, který toužil vykonat svatou pouť do Říma. Na tak nákladnou cestu ovšem potřeboval prostředky, tak musel dlouho pilně pracovat. Jak čas běžel, přišli na svět jeho dva synové. Dva hladové krky, které miloval nade vše, ale jeho sen o pouti se zas o něco více vzdálil. Když už děti odrostly a tkadlec našetřil dostatek peněz, bohužel již neměl tolik sil, jako když býval mladým jurou. A tak peníze věnoval svým synům na studia. Brzy nato onemocněl a zemřel.

Jeho duch ovšem nenašel klidu. Sedával pak na schodech svého bývalého domova, kde již žil jeho starší syn se svou vlastní rodinou. Po mnoha dnech a nocích se konečně syn odvážil k duchu svého otce přistoupit a zeptat se, co mu brání najít klid. Duch mu odvětil, že nesplnil to, co si předsevzal. Syn pochopil, že šlo o otcovo životní poslání, které se mu nepodařilo naplnit.

Se svým bratrem dali hlavy dohromady, aby otci pomohli odejít na věčnost. Mladší bratr nakonec rozhodl - vyjde na horu Radhošť, postaví zde poustevnu a u ní kapličku. A tam se bude modlit za otcovu duši den co den až do své smrti. Od té doby se duch starého pána nezjevil. Ba co víc, v poustevně se nakonec vystřídalo poustevníků několik. Poslední z nich se prý jmenoval Felix a zemřel zde v roce 1784.

Zpět na výlet Pustevny v Beskydech