TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad Točník

O ukrytém pokladu krále Václava IV.

Král Václav IV. na hradě Točník ukrýval velkou část státního pokladu. Po jeho smrti a vypuknutí husitských válek si poklad odvezl jeho bratr a nový král Zikmund, nepěkně zvaný „liška ryšavá". Václav se nechtěl dělit ani o své hrady Točník a Žebrák, natožpak o královské cennosti.

Pověst proto vypráví, že Václav před svou smrtí část státního pokladu ukryl na Točníku či Žebráku. Tato historka inspirovala hledače pokladů po staletí - dokonce i Volf Krajíř z Krajku, který panství získal v 16. století, při hledání pokladu takřka rozbořil hrad Žebrák. Poklad hledali i místní, ovšem není známo, že by Václavův poklad někdy někdo objevil.

Strašidla na Točníku

Co by to bylo za hrad, kdyby neměl své duchy a strašidla. Točník jich má dokonce hned několik! Na hradě se prý ozývají podivné zvuky a dokonce i psy nemají odvahu na některá místa vstoupit.

Říká se, že hrad obchází sám král Václav IV. Mluví se také o duši podkoního, či o zjevení rytířské hlavy. Kdo věří na duchy, pravděpodobnější se mu bude možná zdát, že tím strašidlem je Jeroným Makovský. Tento muž se vypracoval mezi ty nejvěrnější císaře Rudolfa II., ovšem pro svou zkorumpovanost nakonec upadl v nemilost. Jen o vlásek unikl smrti, ovšem na hradě Točník několik let pobyl ve vězení.

O Černém jezeru

Pod hradbami hradu Točník se ve skále nachází jezírko, které nemá zrovna nejlepší pověst. Jezero bylo dříve obklopeno nepropustnými lesy, a tak se jeho vodní hladina jevila jako černá. Podle toho získalo jezírko jméno Černé. Ale co hůř, říkalo se, že se v něm koncentrují temné síly a že v jeho hlubinách žijí přízraky a příšery.

Jedná pověst třeba vypráví, že v Černém jezeře přebývají duše nevinných lidí, které nechal popravit Václav IV. Jiná povídačka říká, že v jezírku žijí ryby s dlouhými chlupy, které zabijí každého, kdo si troufne do vody.

Zajímavostí každopádně je, že toto nevysychající jezírko si uchovává stále stejnou výšku vodní hladiny, přitom ale dodnes nebylo zjištěno, kudy se do jezírka voda dostává, ani kudy odtéká.

Křížový kámen nosí smůlu

Při cestě na hrad Točník si možná povšimnete velkého kamene, z něhož se tyčí kovový kříž. Balvan se podle pověsti kdysi dávno utrhl ze skály a zřítil se na mlynáře, který tudy náhodou procházel. Podle mnohých proto toto místo přináší smůlu, a žádný poutník by se u něj neměl zastavovat, zejména tedy ne v poledne. A kdo se zde přeci jen v pravé poledne zastaví, musí se pomodlit otčenáš. Pak se mu může vyjevit budoucnost - pokud uvidí bílou paní, zemře někdo z jeho blízkých. Pokud se mu vyjeví stará bába s klestím, zemře brzy on sám. S temnou magií neradno si zahrávat!

Zpět na výlet Hrad Točník