TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Vikštejn

foto: cz.depositphotos.com

281 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Vikštejn stojí na vysokém skalním ostrou nad řekou Moravicí. Z kdysi monumentální pevnosti dnes zůstaly zbytky vysokých hradeb, sklepení a vyhlídková věžička, ze které se dnes můžete kochat výhledem na zalesněnou krajinu Nízkého Jeseníku.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (6)

Další zřícenina v Moravskoslezském kraji nebo příroda v Moravskoslezském kraji

Mocná pevnost Vikštejn

Jméno Vikštejn získal hrad podle svého legendárního zakladatele Vítka z Kravař. Hrad byl obrannou pevností, vybudovanou k ochraně jižní části opavského knížectví, ke kterému tehdy připadal.

Od svého vzniku ve 13. století zažil hrad Vikštejn mnohé vojenské vřavy. Již v roce 1474 byl dobyt a pobořen vojsky uherského krále Matyáše Korvína, neboť zde v té době sídlil jeho velký odpůrce Hynčík Bírka z Nasile. Poté byl hrad opraven, významně rozšířen a doplněn o obranné prvky i nový palác. Tím se stal Vikštejn jednou z nejmocnějších pevností opavského knížectví.

Video: Zřícenina hradu Vikštejn @DronEyeCZ

Zánik hradu Vikštejn

Během tažení Dánů a Švédů byl hrad Vikštejn vážně poškozen a nakonec jej v roce 1648 vyhodilo do povětří císařské vojsko, aby náhodou hrad znovu nepadl do nesprávných rukou.

Vikštejn byl následně opraven pouze zčásti a velmi záhy jej jeho poslední obyvatelé opustili. Nechali si totiž nedaleko postavit pohodlnější zámecké sídlo. Hrad Vikštejn tak byl ponechán svému osudu a zub času se na něm nevyhnutelně podepsal.

I přes tuto skutečnost se do dnešních dnů zachovala poměrně mohutná zřícenina, která je stále připomínkou velikosti a velkoleposti, kterou hrad Vikštejn měl v dobách svého největšího rozkvětu.

Kudy na hrad Vikštejn

Na hrad Vikštejn se můžete vydat po modré trase z obce Vítkov, kde se nachází také nádraží. Čeká vás ovšem pětikilometrová procházka. Nebo můžete zaparkovat přímo pod hradem, a vyrazit taktéž po modré stezce vzhůru na hrad.

O pomstychtivém rytíři

Bájný zakladatel hradu Vikštejn Vítek z Kravař měl ve velké oblibě rytířské turnaje. A také je velmi rád pořádal. Během...

Zřícenina hradu Vikštejn je celoročně volně přístupná.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zřícenina hradu Vikštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno

Radkov, Zřícenina hradu Vikštejn

Reklama

Podobné výlety