TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Vikštejn

foto: cz.depositphotos.com

829 z 861 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Vikštejn stojí na vysokém skalním ostrou nad řekou Moravicí. Z kdysi monumentální pevnosti dnes zůstaly zbytky vysokých hradeb, sklepení a vyhlídková věžička, ze které se dnes můžete kochat výhledem na zalesněnou krajinu Nízkého Jeseníku.

Facebook Twitter Seznam

Jméno Vikštejn získal hrad podle svého legendárního zakladatele Vítka z Kravař. Hrad byl obrannou pevností, vybudovanou k ochraně jižní části opavského knížectví, ke kterému tehdy připadal.

Od svého vzniku ve 13. století zažil hrad Vikštejn mnohé vojenské vřavy. Již v roce 1474 byl dobyt a pobořen vojsky uherského krále Matyáše Korvína, neboť zde v té době sídlil jeho velký odpůrce Hynčík Bírka z Nasile. Poté byl hrad opraven, významně rozšířen a doplněn o obranné prvky i nový palác. Tím se stal Vikštejn jednou z nejmocnějších pevností opavského knížectví.

Video: Zřícenina hradu Vikštejn @DronEyeCZ

Během tažení Dánů a Švédů byl hrad Vikštejn vážně poškozen a nakonec jej v roce 1648 vyhodilo do povětří císařské vojsko, aby náhodou hrad znovu nepadl do nesprávných rukou.

Vikštejn byl následně opraven pouze z části a velmi záhy jej jeho poslední obyvatelé opustili, neboť si nedaleko vystavěli pohodlnější zámecké sídlo. Hrad Vikštejn byl tak ponechán svému osudu a zub času se na něm nevyhnutelně podepsal. I přes tuto skutečnost se do dnešních dnů zachovala poměrně mohutná zřícenina, která je stále připomínkou velikosti a velkoleposti, které hrad Vikštejn měl v dobách svého největšího rozkvětu.

O pomstychtivém rytíři

Bájný zakladatel hradu Vikštejn Vítek z Kravař měl ve velké oblibě rytířské turnaje. A také je velmi rád pořádal. Během...

Recenze
Zřícenina hradu Vikštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • večer18 až 00 hod. -2°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. -1°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: volně přístupné
Zmapováno 26.12.2022TaRamka

Radkov, Zřícenina hradu Vikštejn


Podobné výlety