TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Košťálov

foto: cz.depositphotos.com

327 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Košťálov je jednou z typických dominant Českého středohoří. Jeho silueta na příkré čedičové skále nad Třebenicemi je viditelná zdaleka. A ještě úchvatnější je pak pohled odtud - z vrchu Košťálov od hradní zříceniny na nádherný hornatý kraj.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (14)

Hrad Košťálov byl postaven pravděpodobně v první polovině 14. století, jeho počátky a první majitelé ovšem známy nejsou. První písemně doložená zmínka pochází až z roku 1372. V kronice byla tehdy zaznamenána událost, kdy do hradu Košťálov udeřil blesk a sjel až do ložnice purkrabího Aleše mladšího ze Slavětína. Aleš se svou manželkou nebyli zraněni, ovšem blesk jim upálil ozdobné špičky střevíců, což byl podle dobových moralistů trest za život v přepychu a libování se v módních výstřelcích.

Video: Zřícenina hradu Košťálov, Litoměřicko - České středohoří @Fotoletec

O hrad Košťálov se pokoušeli husité, jeho hradby ovšem nepokořili. Zkázu Košťálovu nepřinesly boje a války, ale pohodlnost šlechticů. Posledními majiteli hradu byli Kaplířové ze Sulevic, kteří zde sídlili až do poloviny 16. století. Poté starý a těžko přístupný hrad vyměnili za nové tvrze ve stejné obci.

Hrad Košťálov tak neodolal zubu času a postupně se z něj stala opuštěná zřícenina, která až v 19. století probudila zvědavost romantiků a umělců své doby. Osamělá silueta zříceniny na skalnatém vrchu přilákala i Karla Hynka Máchu. A romantiky a milovníky přírody i historie vábí dodnes. Kdo vystoupá na kopec, objeví nejen torzo hradu Košťálov, ale i nádhernou přírodu a hlavně jeden z nejkrásnějších výhledu na České středohoří.

Kde se vzal hrad Košťálov?

Příběh hradu Košťálov se táhne až do dávných dějin, obestřených legendami a pověstmi. Podle jedné z nich měl Bořivoj...

Zřícenina hradu Košťálov je celoročně přístupná.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Košťálov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Košťálov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 18°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno
Zmapováno 28.11.2022TaRamka

Třebenice, Jenčice, Košťálov


Podobné výlety