Hrad Hartenberg stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Svatavou, ukrytý v hlubokých lesích na Sokolovsku. Dnes je Hartenberg sice zříceninou, ale život se sem vrací díky kulturnímu dění i neuvěřitelné snaze dobrovolníků, kteří pomáhali a nadále pomáhají hradu znovu povstat z popela.
Fotografie místa (6)
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
- foto: cz.depositphotos.com
Další památky v Karlovarském kraji nebo zřícenina v Karlovarském kraji
Hrad Hartenberg je starobylou památkou, která v minulosti zakusila obléhání, dobývání, devastování i opakované záchrany. Původně románský hrad byl založen rodem Hartenberků pravděpodobně již ve 12. století jako pohraniční hrad. Chebsko a část Sokolovska totiž tehdy náležely Svaté říši římské.
Dobývání a obnovování hradu Hartenberg
Poprvé hrad Hartenberg pravděpodobně podlehl nájezdům husitů. O více než třicet let později byl dobyt znovu, tentokrát Chebskými měšťany, kteří se snažili zamezit výpadům loupeživých rytířů zde usídlených. Hartenberg byl tehdy vypleněn.
Po obnově a rozkvětu panství za rodu Šliků a Písniců přichází divoké 17. století. Hrad Hartenberg dobyli nejprve Bavorové, o dvacet let později jej dobývali Švédové a následně byl zničen císařským vojskem. Hartenberg tak musel být znovu obnoven, tentokrát navíc získal i zámecký punc díky rodu Auerspergů. Na pozvání Josefa Auersperga sem zavítal v dobách klidných i slavný spisovatel Johann Wolfgang Goethe, a dokonce zde oslavil své 72. narozeniny. Poslední ze šlechtických majitelů bývala baronka Františka Kopalová z rodu Kopalů, která byla roku 1945 nuceně odsunuta do Německa.
Kdy se hrad Hartenberg proměnil v zříceninu
Jméno hradu se dá přeložit jako Hrubá hora. Možná i to mu dalo pomyslnou sílu přečkat veškeré útrapy. Ovšem to, co potkalo hrad Hartenberg ve 20. století, uštědřilo této krásné památce dost možná největší ránu za celou jeho historii.
Po opuštění poslední majitelky byl hrad vyrabován, následně obsazen a zdevastován Československou armádou. V padesátých letech se z hradu stal sklad brambor a prasečák. Konečnou tečkou pak byly úmyslně založené požáry v letech 1985 a 1991.
Zřícenina hradu Hartenberg žije dál
Zdevastovaný hrad Hartenberg nakonec roku 1997 zakoupil Bedřich Loos, který započal jeho záchranu i s pomocí dobrovolníků a lidí ze sociálně vyloučených lokalit na Sokolovsku. Záchranných prací se zúčastnilo více než 1000 dobrovolníků z celého světa. O pomoci dobrovolníků dnes mimochodem seznamuje jedna ze zpřístupněných expozic. Nyní hrad obnovuje vzniklá stavební huť Hartenberg. Záchrana hradu byla v roce 2016 oceněna Národním památkovým ústavem cenou Patrimonium pro futuro.
A tak hrad Hartenberg znovu postupně ožívá. Nádvoří se stává dějištěm různých kulturních akcí a setkání. Návštěvníci se mohou vydat do obnovené gotické kaple sv. Tří králů, gotických sklepů, hradní věže, zámecké knihovny, hradního paláce s expozicí o pomezních hradech a již zmiňovaný Dobrovolnický sál. Záchranné akce nekončí, a tak budou další části této krásné památky postupně dále zpřístupňovány.
Otevírací doba hradu Hartenberg
- leden - červen: možné domluvit prohlídku v čase 10:00-17:00 (minimálně 4 dospělé osoby)
- červenec - srpen: úterý - neděle 10:00-17:00
- září - prosinec: možné domluvit prohlídku v čase 10:00-17:00 (minimálně 4 dospělé osoby)
Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- neděle
- večer18 až 00 hod. 11°
- pondělí
- odpoledne12 až 18 hod. 14°
- úterý
- odpoledne12 až 18 hod. 20°
Vstup:
dospělí 120 Kč / snížené 90 KčJosefov, Hřebeny