TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Templštejn

foto: cz.depositphotos.com

696 z 908 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Templštejn nedaleko Moravského Krumlova se tyčí na skále nad řekou Jihlavou. Kdysi mohutný hrad Templštejn byl vystavěn řádem templářů jako sídlo komendy.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Templštejn je jeden z mála moravských hradů, jež byl založen řádem templářů. Templštejn sloužil jako jejich sídlo až do zrušení řádu v roce 1312 papežem Klimentem V.

Majetek templářů byl následně zkonfiskován a tak se na tomto panství dále vystřídalo několik šlechtických rodů, mezi nimi Šelmberkové, páni z Lipé či Lichtenštejnové. Na původ hradu se ovšem nezapomnělo - a tak se mu dodnes říká Templštejn. Jako zřícenina byl hrad později, během 16. a 17. století, využíván loupeživými tlupami.

Video: Zřícenina hradu Templštejn @Miloslav Valach

Co ovšem zůstává dodnes otázkou, jsou okolnosti samotného zániku hradu Templštejn. Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví ničivý požár v první polovině 16. století.

Na počátku 20. století byly prováděny vykopávky, při niž byla nalezena celá řada artefaktů - zejména se jednalo o meče, kamenné koule, jezdecké vybavení, ale třeba i lidské kosti. To vše bylo pokryto vrstvou popela. To napovídá, že hrad Templštejn byl do poslední chvíle obýván a byl plně vybaven, než vše lehlo popelem.

Nalezené kovové předměty jsou uloženy v depozitáři muzea v Moravském Krumlově. Dnes zřícenina hradu Templštejn patří soukromému majiteli Davidu Hamzovi. Památka je volně přístupná, navíc je tu možnost domluvy komentované prohlídky přímo s majitelem.

O temném rytíři z Templštejna

Mladý rytíř Ingram zdědil panství Templštejn po svém zemřelém otci nikoli čistým úmyslem. V cestě mu stál bratr Abel,...

O čaroději a jeho dceři Krásničce

Byly to pradávné časy, kdy v okolí Jihlavy přebývalo jen málo živáčků. A právě tam, v hlubokých lesích, žil temný...

Recenze

Zřícenina hradu Templštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné / prohlídky na objednání
Zmapováno 8.10.2022TaRamka

Jamolice, Zřícenina hradu Templštejn


Podobné výlety