Zámek Moravský Krumlov

foto: cz.depositphotos.com

659 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Moravský Krumlov se nachází ve stejnojmenném městě na Znojemsku. Místo plné historie i slavné Muchovy Slovanské epopeje.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zámek na jižní Moravě nebo památky na jižní Moravě

Od hradu k zámku Moravský Krumlov

Zámek v Moravském Krumlově stojí již od 13. století. Tehdy ještě jako gotický hrad pánů z Obřan plnil funkci ochrany staré zemské stezky vedoucí ze Znojma do Brna. Během 15. století získali hrad páni z Lipé, kteří jej o století později nechali přestavět na honosné zámecké sídlo, které přispělo k rozkvětu celého města.

Panování rodu na zámku skončilo v roce 1622, kdy jim bylo panství po účasti na stavovském povstání zkonfiskováno. Bertold Bohobud z Lipé, jenž se tímto provinil vůči císaři, unikl jen o vlásek verdiktu smrti pouze díky přímluvám vlivných známých. V roce 1645 byl zámek Moravský Krumlov obsazen švédským vojskem, kteří se zde usídlili a drancovali celé město.

Poslední velká přestavba zámku, tentokrát ve francouzském klasicistním stylu, se odehrála za panování Lichtenštejnů na konci 18. století. Spolu s tím byl založen anglický zámecký park. Po vymření krumlovské větve Lichtenštejnů dědí zámek Moravský Krumlov Kinští, kteří o něj po druhé světové válce přicházejí na základě Benešových dekretů.

Video: Moravský Krumlov z výšky @Ivo Vespalec

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Zajímavostí je, že již od roku 1963 je na zámku Moravský Krumlov vystavována celosvětově proslulá Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy. Kvůli nevyhovujícím prostorám, které neumožňovaly nadále prezentovat tato vzácná plátna, musela být epopej od roku 2011 přesunuta. Až po rozsáhlé rekonstrukci se mohl zámek Moravský Krumlov znovu stát místem výstavním.

Roku 2021 se tak Slovanská epopej na zámek vrací s příslibem dalších minimálně pěti let. Kromě výstavy Muchových velkolepých obrazů mohou návštěvníci krumlovského zámku zamířit také do opravených šlechtických komnat či na zámeckou věž s vyhlídkou na město. V mezipatrech se můžete seznámit s historií Moravského Krumlova i příběhem lékaře Paracelsa, jenž na zámku svého času pobýval.

Otevírací doba zámku Moravský Krumlov

 • leden - únor: pátek - neděle: 9:00 - 16:00 (poslední vstup v 15:00)
 • březen - květen: úterý - neděle 9:00 - 16:00 (poslední vstup v 15:00)
 • červen - srpen: úterý - neděle 9:00 - 17:00 (poslední vstup v 16:00)
 • září - listopad: úterý - neděle 9:00 - 16:00 (poslední vstup v 15:00)
 • prosinec: pátek - neděle: 9:00 - 16:00 (poslední vstup v 15:00)

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Moravský Krumlov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Moravský Krumlov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • Dnes
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 28°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 290 Kč / snížené 190 Kč (Slovanská epopej)
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety