TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zámek Zruč nad Sázavou

foto: Dana Filípková

9 z 754 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad a zámek Zruč nad Sázavou na Kutnohorsku začal psát svou historii ve vrcholném středověku - je spojen s tak významnými rody jako jsou Kolovraté či rod Schebků.

Vybudován byl na okraji strmé skály nad pravým břehem řeky Sázavy, který hradu poskytoval společně s příkopem strategickou ochranu.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (4)
  • Zámek Zruč nad Sázavou foto: Dana Filípková
  • Zámek Zruč nad Sázavou foto: Dana Filípková
  • Zámek Zruč nad Sázavou foto: Dana Filípková
  • Zámek Zruč nad Sázavoufoto: Dana Filípková

Zámek Zruč nad Sázavou se nachází uprostřed krásného parku s jezírkem baronky Emmy a Kolowratskou věží, která původně sloužila jako hradní hláska a skladiště zbraní. V zámeckém parku překvapivě naleznete i psí hřbitov, kam nechávali Šebkové pohřbívat své milované lovecké psy.

Video: Zámek Zruč nad Sázavou @Marek Šaroch

Dnešní neogotická podoba zámku pochází z přestavby v 19. století, o níž se zasloužil rod Schebků v čele s podnikatelem v oblasti železniční stavby Janem Schebkem, přezdívaným "Králem železnic". Původně ovšem tato zručská památka byla před renesanční přestavbou středověkým hradem, náležejícím významnému rodu Kolovratů. Kolovraté ve Zruči sídlili 200 let a právě rytíři Milotovi z Kolovrat je věnována zábavně-naučná stezka pro ty nejmenší návštěvníky.

Kromě stezky děti zabaví i muzeum panenek v podkroví zámku. Mimo to zámek nabízí několik prohlídek a expozic, galerii v přízemí i výstup na zámeckou věž s vyhlídkou na zámecký areál a město Zruč nad Sázavou.

Video: Zámek Zruč nad Sázavou @Michal Mavic

Pro ty, kteří se chtějí pídit po stopách původního hradu, mohou kromě Kolowratské věže nalézt další zbytky původního opevnění v zámeckém parku. Zajímavostí je, že ještě před založením zručského hradu existoval ve 13. století jen kousek od něj starší hradní stavba, zvaná Starý zámek, ze kterého se dochovaly pouze terénní relikty opevnění.

Recenze
Zámek Zruč nad Sázavou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 13°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(5 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: přístupné duben-říjen / vstupné 100 Kč
Zmapováno 30.9.2021TaRamka

Podobné výlety