Hrad Ledeč nad Sázavou

328 z 1094 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Ledečský hrad se vznešeně vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou a dodává tak celému městu na majestátnosti. Hrad Ledeč nad Sázavou se pro svou nádhernou scenérii objevil i na filmovém plátně - třeba v pohádkách Čertí brko, Anděl Páně 2, Šťastný smolař nebo Micimutr.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (10)

  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou
  • Hrad Ledeč nad Sázavou - vyhlídka z hradu
  • Hrad Ledeč nad Sázavou

Další hrad ve středních Čechách nebo romantika ve středních Čechách

Neštěstí na hradě Ledeč nad Sázavou

Hrad Ledeč nad Sázavou byl pravděpodobně založen v polovině 13. století. Gotický hrad byl v 16. století renesančně upraven.

Renesanční přestavbě předcházela jedna nešťastná událost - tehdejší majitel Burian Ledečský přišel během jednoho prosincového dne roku 1509 o svou manželku i dva syny, své jediné mužské dědice. Jeho žena Žofka ze Sovince tehdy při tanci v jedné z hradních místností propadla podlahou a na místě zemřela i se svými dětmi.

Když Burian Ledečský o mnoho let později zemřel, ledečské panství zdědil jeho jediný žijící potomek - dcera Markéta z Říčan, provdaná za Zdeňka Meziříčského z Lomnice. Hrad Ledeč byl tehdy již opravdu ve špatném stavu, za vlády Zdeňka Meziříčského ovšem znovu rozkvetl. Zdeněk nechal hrad renesančně přeměnit v pohodlnější zámecké sídlo, nechal dostavět kostel sv. Petra a Pavla a na tehdejším císaři Ferdinandovi I. si vymohl majestát, jenž povýšil Ledeč na město.

Video: Hrad Ledeč nad Sázavou @Objevuj památky

Úpadek hradu Ledeč nad Sázavou

V následujících letech noví majitelé hradu Trčkové z Lípy obrovsky rozšířili panství Ledeč, zároveň jej ale velmi zadlužili a pak o všechno přišli, když upadli v císařskou nemilost. Zadlužené panství následně přecházelo do rukou různých šlechtických rodů, až nakonec pustnoucí Ledeč odkoupila císařovna Marie Terezie a darovala ji Ústavu zchudlých šlechtičen. Ústavu Ledeč patřila až do konce první světové války.

Ledečský hrad kromě nedostatku financí velmi potrápil tři dny trvající požár v roce 1879. Hrad se již nikdy nedočkal obnovy do jeho původní podoby. K rozsáhlé a citlivé rekonstrukci došlo až po sametové revoluci, kdy hrad přešel částečně do vlastnictví města Ledeč, a částečně do vlastnictví soukromé firmy.

Prohlídky hradu Ledeč nad Sázavou

Dnes hrad Ledeč nad Sázavou znovu získává svůj renesanční punc, který byl na dlouhou dobu ztracený. Sídlí zde Muzeum Jaroslava Foglara, věnované dílu a životu tohoto významného českého spisovatele, i Městské muzeum s expozicemi o historii města a řemeslných výrobků regionálních hrnčířů, sklářů a kovářů, najdete tu také sbírku mincí, zbraní, obrazů, historických hodin i expozici retro bytu z 50. let minulého století.

V sezóně se můžete vydat také na hradní věž a na své si přijdou i děti - na dětském okruhu je čeká více než 1000 plyšových medvídků různého stáří i menší keříkový labyrint na jižní zahradě.

Otevírací doba hradu Ledeč nad Sázavou

  • leden - březen: zavřeno
  • duben: sobota a neděle 9:00 - 17:00
  • květen - září: úterý - neděle 9:00-17:00
  • říjen: sobota a neděle 9:00-17:00
  • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Ledeč nad Sázavou? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Ledeč nad Sázavou ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 180 Kč / snížené 120 Kč
Reklama

Podobné výlety