TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Bor

foto: cz.depositphotos.com

432 z 1053 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Bor na Tachovsku nese novogotickou podobu z 19. století, svou hradní minulost ovšem nezapře. Na éru středověkého vodního hradu Bor dodnes upomíná dominantní hradní věž. Věž zámku dnes mimochodem slouží jako rozhledna.

Facebook Twitter Seznam

Další zámek v Plzeňském kraji nebo věž v Plzeňském kraji

Vodní hrad Bor byl založen zhruba v polovině 13. století potomky Ratmíra ze Skviřína. Pevnost s mohutnou válcovou věží byla zničena během husitských válek a tak se nějakou dobu mluvilo o pustém hradu. Rod Švamberků ovšem na hrad Bor nezanevřel.

Na počátku 16. století se původně středověká stavba v Boru mění na velkolepý zámecký areál. I hradní věž se dočkala rekonstrukce, zároveň je také dodnes nejvýznamnějším prvkem připomínajícím staré časy středověku. O tom, jak vypadal původní vodní hrad Bor, toho příliš nevíme. Sice se jeho větší část zachovala v původním rozsahu, pozdější přestavby jej ovšem natolik proměnily, že o podobě původní pevnosti se můžeme dnes již jen dohadovat.

Video: Zámek Bor @Dusano2011

Zámek Bor dobře posloužil rozrůstajícímu se rodu Švamberků. A nejenom jim. Na Borském zámku se vystřídaly další šlechtici - třeba Zikmund Bedřich von Götzen, který panství následně prodal rodu Löwensteinům. Löwensteinové by si zde pravděpodobně žili spokojeně i nadále, kdyby je zestátnění jejich majitku v roce 1945 z panství nevyhnalo. A tím započala zkáza zámku Bor.

Sídlila zde krátce americká armáda, národní výbor, Vojenská správa a další instituce a orgány státu. Zámek Bor upadal do neutěšeného stavu. V 50. letech proto byly nutně potřeba stavební úpravy, které se ovšem zachovaly velmi nešetrně k historickým prvkům zámku. Dodnes jsou moderní zásahy v některých zámeckých interiérech patrné.

Po majetkových tahanicích a postupujícímu chátrání zámku se nakonec Borská památka navrací městu v roce 1997, a to s příslibem obnovy a záchrany této nádherné stavby. A konečně - obnova zámku Bor sice ještě probíhá, velká část je ale úspěšně u konce. A tak si dnešní návštěvníci zámku Bor mohou se zaujetím prohlížet zámecké interiéry, hradní kapli sv. Vavřince, vydat se mohou i za vyhlídkou na hradní věž. Zajímavostí je, že se v hradní kapli nachází otisky dlaní v renesanční omítce - k nim se mimochodem váže také jedna legenda.

Otisky dlaní ve svatovavřinecké kapli

Hradní kaple sv. Vavřince ze 14. století je zajímavá nejen pro svou nádhernou sklípkovou klenbu a renesanční malby na stěnách....

Otevírací doba

  • duben: sobota - neděle 10:00 - 17:00
  • květen – září: denně mimo pondělí 10:00 - 17:00
  • říjen: sobota - neděle 10:00 - 17:00

Recenze

Zámek Bor ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 90 Kč / snížené 70 Kč / děti 50 Kč
Šlechtické rody

Bor, Plzeňská 259


Podobné výlety