TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Bor

foto: cz.depositphotos.com

764 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Bor na Tachovsku nese novogotickou podobu z 19. století, svou hradní minulost ovšem nezapře. Na éru středověkého vodního hradu Bor dodnes upomíná dominantní hradní věž. Věž zámku dnes mimochodem slouží jako rozhledna.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (9)

Další zámek v Plzeňském kraji nebo věž v Plzeňském kraji

Vodní hrad Bor byl založen zhruba v polovině 13. století potomky Ratmíra ze Skviřína. Pevnost s mohutnou válcovou věží byla zničena během husitských válek a tak se nějakou dobu mluvilo o pustém hradu. Rod Švamberků ovšem na hrad Bor nezanevřel.

Na počátku 16. století se původně středověká stavba v Boru mění na velkolepý zámecký areál. I hradní věž se dočkala rekonstrukce, zároveň je také dodnes nejvýznamnějším prvkem připomínajícím staré časy středověku. O tom, jak vypadal původní vodní hrad Bor, toho příliš nevíme. Sice se jeho větší část zachovala v původním rozsahu, pozdější přestavby jej ovšem natolik proměnily, že o podobě původní pevnosti se můžeme dnes již jen dohadovat.

Video: Zámek Bor @Dusano2011

Zámek Bor dobře posloužil rozrůstajícímu se rodu Švamberků. A nejenom jim. Na Borském zámku se vystřídaly další šlechtici - třeba Zikmund Bedřich von Götzen, který panství následně prodal rodu Löwensteinům. Löwensteinové by si zde pravděpodobně žili spokojeně i nadále, kdyby je zestátnění jejich majitku v roce 1945 z panství nevyhnalo. A tím započala zkáza zámku Bor.

Sídlila zde krátce americká armáda, národní výbor, Vojenská správa a další instituce a orgány státu. Zámek Bor upadal do neutěšeného stavu. V 50. letech proto byly nutně potřeba stavební úpravy, které se ovšem zachovaly velmi nešetrně k historickým prvkům zámku. Dodnes jsou moderní zásahy v některých zámeckých interiérech patrné.

Po majetkových tahanicích a postupujícímu chátrání zámku se nakonec Borská památka navrací městu v roce 1997, a to s příslibem obnovy a záchrany této nádherné stavby. A konečně - obnova zámku Bor sice ještě probíhá, velká část je ale úspěšně u konce. A tak si dnešní návštěvníci zámku Bor mohou se zaujetím prohlížet zámecké interiéry, hradní kapli sv. Vavřince, vydat se mohou i za vyhlídkou na hradní věž. Zajímavostí je, že se v hradní kapli nachází otisky dlaní v renesanční omítce - k nim se mimochodem váže také jedna legenda.

Otisky dlaní ve svatovavřinecké kapli

Hradní kaple sv. Vavřince ze 14. století je zajímavá nejen pro svou nádhernou sklípkovou klenbu a renesanční malby na stěnách....

Otevírací doba zámku Bor

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 9:00 - 17:00
 • květen – září: úterý - neděle 9:00 - 17:00
 • říjen: sobota - neděle 9:00 - 17:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Recenze

Zámek Bor ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 18°
 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 19°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 19°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 90 Kč / snížené 70 Kč / děti 50 Kč
Šlechtické rody

Bor, Plzeňská 259

Reklama

Podobné výlety