TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Přimda

foto: cz.depositphotos.com

285 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina hradu Přimda má pověst nedobytného královského hradu i vězení - uvězněn zde byl i český král Přemysl Otakar II. Hrad Přimda je dnes považován za nejstarší kamenný hrad v Česku.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (3)

Další památky v Plzeňském kraji nebo románská stavba v Plzeňském kraji

Historie hradu Přimda

Raná historie hradu Přimda je opředena tajemstvím. Jeho původ je pravděpodobně německý, byť byl postaven na českém území. Tento ilegální akt nezůstal bez odezvy - velmi brzy byla Přimda dobyta českým knížetem Vladislavem. Od té doby byl většinu svého času královským hradem, který odolal mnoha vojenským nátlakům. Od 17. století je uváděn jako pustý.

Hrad Přimda dodnes nabízí široký rozhled do západních Čech i na německou stranu. Nebylo divu, že svého času sloužil jako strážní hrad u pohraničního přechodu do říše.

Video: Hrad Přimda - Nejstarší kamenný hrad v Čechách @Lukáš David Kazanovský

Hrad Přimda jako vězení

Mimo to hrad Přimda sloužil i jako vězení - hned dvakrát zde byl uvězněn budoucí český kníže Soběslav II. za svou troufalou snahu nárokovat si trůn na svém bratranci Vladislavovi II. Utéci se mu povedlo jednou, díky svým přívržencům, jež naplánovali přepadení hradu. Jeho svoboda měla ovšem krátkého trvání, brzy byl dopaden a znovu uvězněn. Na hradě Přimda strávil celkem 14 let.

Historie hradu Přimda ovšem pamatuje ještě na jednu velmi významnou osobnost - roku 1249 zde pobýval budoucí český král Přemysl Otakar II. I tento Přemyslovec byl na Přimdu poslán z podobného důvodu - za svůj pokus o sesazení krále Václava I., svého otce.

Pověst o císařově dceři

Na dvůr německého císaře byl poslán hrabě zvaný Oldenburk, aby se naučil rytířským ctnostem a dobrým mravům. Co se ale...

Otevírací doba hradu Přimda

  • květen - září: sobota 10:00 - 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Přimda? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Přimda ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 15°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 11°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

jednotné vstupné 50 Kč

Přimda, Zřícenina hradu Přimda


Podobné výlety