TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Tachov

foto: cz.depositphotos.com

673 z 1063 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kdysi majestátní královský hrad, dnes zámek, který přežil ortel demolice. Tachovský zámek nepřízeň osudu překonal i díky nadšení místních. A tak se dnešní návštěvníci mohou kochat nádhernými komnatami bývalého rodového sídla Windischgrätzů.

Facebook Twitter Seznam

Další památky v Plzeňském kraji nebo zámek v Plzeňském kraji

Tachovský zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu, který měl za úkol střežit široké okolí města. Když byl hrad v Tachově rozšířen o pohodlný palác, oblíbil si bydlení zde i král a císař Karel IV. To bylo ovšem dříve, než se zvrhla husitská revoluce. Hrad Tachov byl husity dobyt a poničen. Na nákladné opravy tehdejší majitelé Pluhové z Rabštejna rozhodně neměli. S pomocí krále provedli pouze nutnou údržbu, většinu peněz z královské pokladny si ovšem nechali pro sebe. A tak hrad Tachov chátral, až se stal neobyvatelným a byl opuštěn.

Hrad Tachov byl zdá se odsouzen ke svému konci. Když se k tachovskému panství dostali v 17. století Losyové, usmálo se přeci jen na hradní stavbu štěstí. Losyové hrad nechali přestavět na barokní zámek a vdechli tak stavbě nový život a smysl. Dokonce i po požáru roku 1770 byl Tachov znovu klasicistně obnoven, tentokrát rodem Windischgrätzů.

Video: Tachovský zámek @Českem Nečeskem

Windischgrätzové vlastnili zámek Tachov až do 30. let minulého století, poté přešel do vlastnictví československého státu. Tehdy započala nejčernější doba historie tachovského zámku. Během války zde sídlilo vojsko i lazaret. Krátce po válce sem byli přesunuti tachovští Němci určení k odsunu. Poté prostory zámku sloužily různým účelům - bývala zde sýpka nebo třeba skladiště.

Postupně se zámek Tachov dostal do hrozivého stavu, a to až takového, že byla na konci 60. let nařízena jeho demolice. Tachovští se ovšem za svůj zámek postavili a na jejich nátlak nakonec úřady od demolice ustoupili. Místo toho započala postupná obnova, jež trvala až do roku 1983. Veřejnosti se ovšem otevřel až roku 2014 s expozicí o historii města i hradu a zámku Tachov. Zámecký okruh také představuje život Windischgrätzů, kteří ve zdejších komnatách žili v 19. a na počátku 20. století.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Tachov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zámek Tachov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 130 Kč / snížené 110 Kč

Podobné výlety