TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Tachov

foto: cz.depositphotos.com

509 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kdysi majestátní královský hrad, dnes zámek, který přežil ortel demolice. Tachovský zámek nepřízeň osudu překonal i díky nadšení místních. A tak se dnešní návštěvníci mohou kochat nádhernými komnatami bývalého rodového sídla Windischgrätzů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky v Plzeňském kraji nebo zámek v Plzeňském kraji

Jak šel čas se zámkem Tachov

Tachovský zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu, který měl za úkol střežit široké okolí města. Když byl hrad v Tachově rozšířen o pohodlný palác, oblíbil si bydlení zde i král a císař Karel IV. To bylo ovšem dříve, než se zvrhla husitská revoluce. Hrad Tachov byl husity dobyt a poničen. Na nákladné opravy tehdejší majitelé Pluhové z Rabštejna rozhodně neměli. S pomocí krále provedli pouze nutnou údržbu, většinu peněz z královské pokladny si ovšem nechali pro sebe. A tak hrad Tachov chátral, až se stal neobyvatelným a byl opuštěn.

Hrad Tachov byl zdá se odsouzen ke svému konci. Když se k tachovskému panství dostali v 17. století Losyové, usmálo se přeci jen na hradní stavbu štěstí. Losyové hrad nechali přestavět na barokní zámek a vdechli tak stavbě nový život a smysl. Dokonce i po požáru roku 1770 byl Tachov znovu klasicistně obnoven, tentokrát rodem Windischgrätzů.

Video: Tachovský zámek @Českem Nečeskem

Zámek Tachov na prahu existence

Windischgrätzové vlastnili zámek Tachov až do 30. let minulého století, poté přešel do vlastnictví československého státu. Tehdy započala nejčernější doba historie tachovského zámku. Během války zde sídlilo vojsko i lazaret. Krátce po válce sem byli přesunuti tachovští Němci určení k odsunu. Poté prostory zámku sloužily různým účelům - bývala zde sýpka nebo třeba skladiště.

Postupně se zámek Tachov dostal do hrozivého stavu, a to až takového, že byla na konci 60. let nařízena jeho demolice. Tachovští se ovšem za svůj zámek postavili a na jejich nátlak nakonec úřady od demolice ustoupili. Místo toho započala postupná obnova, jež trvala až do roku 1983.

Veřejnosti se zámek otevřel až roku 2014 s expozicí o historii města i hradu a zámku Tachov. Zámecký okruh také představuje život Windischgrätzů, kteří ve zdejších komnatách žili v 19. a na počátku 20. století.

Otevírací doba zámku Tachov

  • leden - březen: zavřeno
  • duben - listopad: středa - neděle 10:00 - 17:00
  • prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Tachov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Tachov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 27°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 130 Kč / děti 50 Kč
Reklama

Podobné výlety