TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Klášter Kladruby

519 z 863 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Kladrubský klášter je bývalý benediktinský klášter nedaleko města Stříbra. Klášter Kladruby byl jedním z nejbohatších klášterů českého království a dnes je třetím největším chrámem v České republice hned po pražském chrámu sv. Víta a sedleckém chrámu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta patří k vrcholným dílům stavitele Jana Blažeje Santiniho.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (4)

Klášter Kladruby byl založen knížetem Vladislavem I. již v roce 1115. Do té doby nekolonizovaná oblast, nacházející se v pohraničí knížecích Čech, se tímto aktem začala rychle osidlovat. Právě benediktýnský klášter se podílel na budování vesnic a cest.

Ve 14. století se tak stal významným a bohatým centrem celého regionu. Politická situace mu ale nepřála - bylo to období sporů, zapříčiněné kontroverzním dvojpapežstvím, jež výrazně oslabovalo církev. Tehdejší král Václav IV. toho chtěl využít a církev co nejvíce podřídit královské moci dosazením svého věrného biskupa, jež by mu tímto byl zavázán. K tomu se přímo nabízel právě bohatý kladrubský klášter.

Video: Klášter Kladruby @YBstudio

Kladruby a Jan Nepomucký

Benediktini si byli vědomi nebezpečí zrušení kláštera, a tak v čele s arcibiskupem jednali rychle - v nepřítomnosti Václava IV. nechali ze svých řad zvolit nového opata bez králových připomínek. Jejich rozhodnutí posvětil generální vikář Jan z Pomuku, později svatý Jan Nepomucký. Jan byl za tento čin králem roku 1393 stíhán, mučen a poté, co mu byl vyříznut jazyk, byl utopen ve Vltavě.

Legenda praví, že byl mučen a zavražděn z toho důvodu, že nevyzradil královnino zpovědní tajemství. Mnohem pravděpodobněji se ale stal pouhou obětí zmíněných politicko-náboženských bojů. Paradoxně si Václav IV. tímto činem uškodil - kvůli vraždě byl roku 1400 zbaven titulu krále římského. Zato Jan Nepomucký byl uznáván jako zemský patron a v 18. století kanonizován. Místo jeho skonu připomíná socha na Karlově mostě, odkud byl pravděpodobně do řeky shozen.

Video: Benediktinský klášter Kladruby @DronLety

V 18. století byla románská bazilika Panny Marie přestavěna Janem Blažejem Santinim ve stylu tzv. barokní gotiky. Ještě totéž století ovšem dochází vlivem jozefínských reforem ke zrušení Kladrubského kláštera.

Bývalý klášter byl následně využíván k různým účelům - bývala zde nemocnice, pivovar, kasárna i kanceláře. Všechny tyto zásahy měly na klášter devastující vliv. Dnes klášter Kladruby spravuje Národní památkový ústav.

Otevírací doba

 • duben: sobota - neděle 10:00 - 16:00
 • květen: úterý - čtvrtek 13:00 - 16:00 / pátek - neděle 10:00 - 16:00
 • červen - srpen: úterý - neděle 09:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 10:00 - 16:00
 • říjen: sobota - neděle 10:00 - 16:00
Recenze
Klášter Kladruby ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod.
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: zpoplatněno 150 Kč / snížené 120 Kč
Šlechtické rody
Zmapováno 8.8.2022TaRamka

Podobné výlety