Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

26 z 1088 nejlépe hodnocených výletů v ČR

St. Vitus Cathedral

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je známou pražskou katedrálou, monumentální stavbou, která dominuje Pražskému hradu. Svatovítský chrám je mistrovské architektonické dílo s hlubokou duchovní i historickou hodnotou.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (12)

  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • Portál se znakem českého království na Svatovítské katedrále
  • Velká Jižní věž Katedrály sv. Víta
  • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Další katedrála v okolí Prahy nebo architektura v okolí Prahy

Vít a všichni svatí

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha byla původně zasvěcena pouze svatému Vítovi, mučedníkovi a patronovi herců a tanečníků. Proto se častěji mluví o pražském chrámu pouze jako o Svatovítské katedrále, či katedrále svatého Víta.

Ostatek svatého Víta (přesněji jeho paži) se podařilo získat knížeti Václavovi v 10. století. Jednalo se o státní dar, na základě kterého kníže Václav nechal kolem roku 925 založit rotundu svatého Víta v místech dnešního chrámu.

Když Václav zemřel, byly jeho ostatky uloženy v kostele, čímž byl oficiálně založen kult svatého Václava. Během 11. století přibyl k dvojici svatých ještě poslední - svatý Vojtěch, druhý pražský biskup. Tato trojice je označována mimo jiné za patrony Prahy, Čech a v případě svatého Václava také celé české země.

Video: Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha @VĚDOMÁ TURISTIKA A CESTOVÁNÍ + TIPY NA VÝLET

Katedrála svatého Víta - stavba, která trvala po staletí

Předrománská rotunda byla v 11. století pobořena a nahrazena trojlodní bazilikou sv. Víta. Kdy ale na tomto místě vyrostla katedrála svatého Víta tak, jak ji známe dnes? Její stavba se táhla po několik staletí!

Vybudování chrámu započal Karel IV. se svým otcem Janem Lucemburským roku 1344, kdy byla Praha povýšena na arcibiskupství. U vedení stavby stál architekt Matyáš z Arrasu a po jeho smrti jej nahradil Petr Parléř, který se proslavil jako reformátor gotického slohu a ve svých vizích předběhl svou dobu. Bohužel za svého života dílo tak velkolepé, jako byla katedrála sv. Víta, nebyl schopen dokončit. A více než 400 let poté se neobjevil nikdo další.

Vzestup chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Nejen že stavba byla v roce 1419 přerušena, ale také vznikající katedrála utrpěla následným husitským rabováním, roku 1541 vyhořela do základů a dokonce byla v roce 1757 během pruského obléhání ostřelována děly.

Nic z toho ale nakonec vizi dokončení katedrály svatého Víta nezastavilo. Roku 1844 vznikla Jednota pro dostavění chrámu svatého Víta a nynější novogotickou podobu se dvěma věžemi v průčelí dokonal architekt Josef Mocker. Slavnostní otevření chrámu proběhlo roku 1929 u příležitosti svatováclavského tisíciletého výročí. Konečná dostavba proběhla v roce 1938, práce na katedrále ale pokračovaly dál až do 50. let.

Video: Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha @settime2588

Další zajímavosti o katedrále svatého Víta

Chrám svatého Víta je místem korunovace českých králů, v její kryptě jsou uloženy ostatky českých králů, římských císařů i významných šlechticů a církevních hodnostářů. Je také místem náboženských obřadů, svého času i místem korunovací českých králů. Posvátným centrem celé katedrály je Kaple svatého Václava, v jejímž podzemí je pohřben svatý Václav. Svatovítská katedrála je také místem, kde je uložen nejcennější poklad a symbol českého státu - korunovační klenoty. České korunovační klenoty jsou vystavovány jen při výjimečných příležitostech.

Co ale návštěvníci při návštěvě katedrály mohou obdivovat určitě, je nádherná síťová klenba architekta Parléře nebo nádherné vitráže, za kterými stojí velikáni minulého století jako jsou Alfons Mucha, František Kysela, Max Švabinský, Cyril Bouda a Karel Svolinský.

Do katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha se můžete podívat během otevírací doby, anebo v čase mše, kdy je vstup zdarma. Zdarma je možné nahlédnout také do novogotické části u vchodu do katedrály. Kdo se chce kochat vyhlídkami, může vyrazit na Velkou jižní věž katedrály, která je třetí nejvyšší kostelní věží v Česku.

Zajímavosti v okolí

Otevírací doba katedrály sv. Víta

  • pondělí - sobota 9.00 - 16.00
  • neděle 12.00 - 16.00

V průběhu církevních obřadů však není prohlídka chrámu možná; mimořádné akce, plánované bohoslužby a odchylky od běžného provozu viz oficiální stránky Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Z důvodu stavebních prací nebude od 25. 10. 2023 až do odvolání přístupná bezplatná část katedrály. Navštívit katedrálu bude možné pouze s platnou okruhovou vstupenkou!

Otevírací doba jižní věže katedrály sv. Víta

  • duben - říjen: každý den 10.00 - 18.00
  • listopad - březen: každý den 10.00 - 17.00

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(6 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

vstupné v rámci prohlídky Pražského hradu 450 Kč / vyhlídková věž 200 Kč
Nejbližší Metro
Malostranská LINKA A (384 m)
Hradčanská LINKA A (482 m)
Veřejné WC: (35 m)

Praha 1, Katedrála sv. Víta

Reklama

Podobné výlety