Pražský hrad

15 z 1083 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Prague Castle

Monumentální Pražský hrad, symbol české státnosti a tradiční sídlo českých panovníků, je zároveň také největším starobylým hradním komplexem na světě. Poznejte příběh Pražského hradu a navštivte místa, kudy kráčela historie.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (9)

 • Pražský hrad
 • Pražský hrad
 • Kaple svatého Kříže
 • Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha
 • Míčovna Pražského hradu
 • Pražský hrad
 • Pražský hrad
 • Pražský hrad
 • Pražský hrad

Další památky v okolí Prahy nebo architektura v okolí Prahy

Pražský hrad: klenot mezi českými památkami

Nejprve sídlo českých knížat, později králů, ale i dvou císařů Svaté říše římské a od roku 1918 do dnes také sídlo prezidenta republiky. Řeč je o Pražském hradě, který se vypíná na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, a vytváří tak nádherné a zcela nezaměnitelné panorama Prahy.

Pražský hrad se rozkládá na ploše takřka 70 000 m² a podle Guinessovy knihy rekordů je největším souvislým hradním komplexem na světě. Pražský hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců, církevních staveb, zahrad i mnoha malebných zákoutí. Není divu, že je nejnavštěvovanější turistickou památkou u nás.

Video: Pražský hrad a katedrála svatého Víta @VĚDOMÁ TURISTIKA A CESTOVÁNÍ + TIPY NA VÝLET

Pražský hrad jako učebnice architektury

Založení Pražského hradu je přisuzováno knížeti Bořivojovi z rodu Přemyslovců, a to kolem roku 880. Při procházce areálem dnešního Pražského hradu uvidíte rozmanitou přehlídku architektonických slohů minulého tisíciletí: od románských a gotických staveb přes přepychovou renesanční a barokní proměnu paláců až po nejnovější přestavby z konce 20. století, na kterých se podílel i významný slovinský architekt Josip Plečnik.

Na Pražském hradě tak svůj otisk nechalo mnoho architektů a stavitelů napříč staletími. I proto je Pražský hrad zcela zaslouženě zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Prohlídka Pražského hradu

Projděte si nádvoří, kudy kráčeli čeští králové. Obdivujte dominantu Pražského hradu Chrám sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kterému položil základní kámen Karel IV. Podívat se můžete i na jeho vyhlídkovou věž samostatně, či v rámci zakoupené okruhové vstupenky. A ta rozhodně za návštěvu stojí!

Základní okruh prohlídky Pražského hradu vás kromě vyhlídkové věže zavede také do Starého královského paláce s Vladislavským sálem, unikátní románské baziliky sv. Jiří, nebo malebné Zlaté uličky a věže Daliborky.

Vyrazit můžete i za kulturou. O historii vás poučí stálá expozice Příběh Pražského hradu, za výstavami pak můžete vyrazit do Jízdárny Pražského hradu nebo Obrazárny Pražského hradu. Kromě toho je Pražský hrad dějištěm koncertů i divadelních představení. V létě tu tradičně potkáte třeba Shakespearovské slavnosti.

Nenechte si ujít ani slavnostní střídání Hradní stráže, které probíhá pravidelně ve 12 hodin na prvním nádvoří. Za zmínku stojí i půvabné Královské zahrady s Míčovnou a Letohrádkem královny Anny známým jako Belveder.

Video: Pražský hrad @Pavel Bahenský

Kudy na Pražský hrad

Hlavní vstup na Pražský hrad u Brány gigantů je z Hradčanského náměstí. Sem se dostanete buď po ulici Nerudova, anebo zkratkou po Zámeckých schodech. Mimochodem právě po této cestě uvidíte nejkrásnější vyhlídky na Prahu z Pražského hradu!

Vydat se ale můžete kratší cestou z Malostranské po Starých zámeckých schodech, které vás dovedou k bráně Pražského hradu u Svatováclavské vinice. Odtud je také bližší přístup do Zlaté uličky a věže Daliborky.

Kdo se chce vyhnout schodům a vůbec strmému výšlapu, může zvolit cestu z tramvajové zastávky Pražský hrad, kde je to už jen pět minut pohodové chůze na II. nádvoří kolem Královských zahrad Pražského hradu. Po cestě určitě do zahrad nahlédněte, je odtud totiž krásný pohled na Katedrálu sv. Víta.

Zajímavosti v okolí

Otevírací doba Pražského hradu

Letní turistická sezóna (1. duben – 31. říjen)

 • Areál Pražského hradu: 6.00 – 22.00
 • Návštěvnické objekty: 9.00 – 17.00

Zimní turistická sezóna (1. listopad – 31. březen)

 • Areál Pražského hradu: 6.00 – 22.00
 • Návštěvnické objekty: 9.00 – 16.00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Pražský hrad? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Pražský hrad ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod. 25°
 • čtvrtek
 • odpoledne12 až 18 hod. 26°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 29°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(6 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 450 Kč / snížené 300 Kč (základní okruh)
Nejbližší Metro
Malostranská LINKA A (413 m)
Hradčanská LINKA A (555 m)
Veřejné WC: (45 m)

Praha 1, Pražský hrad

Reklama

Podobné výlety