TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHospital Kuks

foto: cz.depositphotos.com

241 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hospital Kuks je majestátní barokní areál na Trutnovsku, skutečná perla mezi českými barokními památkami. Obdivujte výjimečné architektonické a umělecké dílo, seznamte se s proslulými Braunovými sochami Ctností a Neřestí a zavítejte i do jedné z nejstarších barokních lékáren v Evropě!

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (11)

Další špitál v Královéhradeckém kraji nebo baroko v Královéhradeckém kraji

Kukský hrabě František Antonín Špork

František Antonín Špork byl velkým milovníkem umění a jednou z nejzajímavějších postav českého baroka. Vždyť díky němu vznikl celý ostrov barokního umění zvaný hospital Kuks!

Hrabě Špork nechal nejprve na jednom břehu Labe vybudovat kukské lázně se zámkem, kde se konaly plesy a další velkolepé společenské události. Druhý labský břeh se naopak stal místem pokání, duchovna a charity. Tu ztělesňuje právě hospital Kuks, kterému vévodí monumentální kostel Nejsvětější Trojice a rozsáhlá hospitální budova, jež sloužila jako domov pro vojenské veterány. Hospital byl zprovozněn roku 1743, několik let po Šporkově smrti, a o jeho obyvatele pečoval řád milosrdných bratří až do roku 1938.

A tak zatímco v časech velkolepých oslav z kašen po lázeňském schodišti proudilo víno (kudy běžně tekla voda z pramene), hospital Kuks byl místem zklidnění i posledního odpočinku. Sám hrabě Špork byl pochován v rodinné hrobce v kryptě pod kukským kostelem Nejsvětější Trojice.

Video: Hospital Kuks @Dusano2011

Hospital Kuks a lékárna U Granátového jablka

Velkolepý barokní komplex světských a církevních budov v Kuksu je dílem proslulých umělců. Svůj odkaz v něm zanechali architekt Giovanní Battista Alliprandi, stavitel Pietro Nettola i sochař Matyáš Bernard Braun, který pro Kuks vytvořil celoevropsky významné barokní plastiky alegorií Ctností a Neřestí.

Kam můžete během prohlídek hospitalu Kuks zavítat? Kromě kukského hospitalu můžete navštívit i kostel Nejsvětější Trojice s hraběcí hrobkou. A za návštěvu rozhodně stojí i druhá nejstarší barokní lékárna v České republice - U Granátového jablka, kde dodnes najdete stojatky od dračí krve, račích ok či prášku z lebky oběšence!

V rámci expozic Českého farmaceutického muzea se také můžete seznámit s vývojem lékáren od baroka do 20. století, či výrobou léčivých přípravků od lékárny až po průmyslovou výrobu v továrnách.

Milovníci bylinek si ale také přijdou na své, protože jedno bylinkářství spolu s bylinkovou zahradou a příjemným posezením najdete přímo na nádvoří hospitalu Kuks. A kdo bude chtít jít do Betléma, jeden na něj čeká i tady v Kuksu. Stačí se vydat naučnou stezkou Půjdem spolu do Betléma, která vede k Braunovu Betlému vytesanému do skal v nedalekém lese.

Zajímavosti v okolí

Otevírací doba hospitálu Kuks

 • leden - březen: zavřeno
 • duben - červen: úterý - neděle 9.00 - 17.00
 • červenec - srpen: pondělí - neděle 9.00 - 17.00
 • září - říjen: úterý - neděle 9.00 - 17.00
 • listopad: sobota - neděle 9.00 - 16.00 (pouze poslední dva víkendy)
 • prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hospital Kuks? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hospital Kuks ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 18°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 200 Kč / snížené 160 Kč / děti 60 Kč

Kuks, Hospital Kuks

Reklama

Podobné výlety