Zámek Kunín

foto: cz.depositphotos.com

449 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zámek Kunín je opravdovým barokním skvostem severní Moravy. Dnes tato nádherná památka může vyprávět zajímavou historii osvícenského rozkvětu, ale i příběh neuvěřitelné devastace.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (2)

Další zámek v Moravskoslezském kraji nebo baroko v Moravskoslezském kraji

Zámek v Kuníně je spojen s hrabaty z Harrachu - právě oni si přáli na místě starší kamenné tvrze postavit nový zámek jako své venkovské sídlo. Stavby se ujal slavný vídeňský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt.

Hraběnka, která přinesla štěstí jiným

S kunínským zámkem se ale pojí ještě jedno zajímavé jméno - Maria Walburga, hraběnka z rodu Walburg-Zeilu, rozená Harrach. Dívka oplývající krásou i intelektem se provdala za německého šlechtice Klementa Aloise hraběte z Waldburg-Zeilu. Život pro Marii ale chystal jednu rádnu za druhou.

Již v prvních letech manželé přišli o tři děti, které se nedožily ani věku tří let. Psychicky zničená Marie se tehdy pokusila o sebevraždu. Manželství se nakonec rozpadlo a jejich poslední syn Franz Karl odjel se svým otcem na rodinné panství v dalekém Švábsku. I Franz nakonec zemřel mladý, tento svět opustil v pouhých 18 letech.

Hraběnka ale nakonec získala nové poslání, které ji udrželo při životě. Pod vlivem svobodných zednářů se nadchla pro myšlenky filantropie a založila v roce 1792 v prostorách zámku vzdělávací a výchovný ústav Filantropinum, které se stalo ohniskem vzdělávání severní části Moravy. Vzdělání bylo přístupné pro všechny sociální třídy. Mezi nejznámějšími žáky, kteří zde získali základní vzdělání, patřil i otec národa František Palacký.

Video: Zámek Kunín @BirdCam

Zkáza zámku Kunín

Zámek Kunín se později vystřídal i v rukách dalších rodů. Posledními z nich byla podnikatelská rodina rytířů Bauerů, kterým byl majetek zkonfiskován. Zkáza zámku přišla následně na konci druhé světové války. Tehdy se tu zastavili sovětští vojáci, kteří na koních projeli hlavní schodiště až do nejvyššího patra a ničili vše, co jim přišlo do ruky. Rozbodávali obrazy, vyhazovali nábytek z oken, vzácné knihy pálili, nebo je používali jako toaletní papír.

Následně opuštěný a nechráněný kunínský zámek trpěl nájezdy lidí z okolí, kteří vyloupili zbytky zámeckého mobiliáře. Na přeživší sbírky, které v rámci ochrany byly soustředěny na jedno místo, se nakonec zřítily stropy.

Když se kunínskému zámku navrátila krása

V průběhu dalších let zámek sloužil různým účelům - byla zde ubytovna statku, vývařovna, sklad léků i koleje pro studenty. A tak na konci 90. let následkem několika desítek let útrap a necitlivého zacházení zámek Kunín vypadal jako zubožená zřícenina.

Tehdy město Kunín započalo opravy ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Předválečný stav této památky dokonce přijeli ukázat na dobové fotografické dokumentaci potomci rodu Bauerů až z Ameriky. Obnovený zámek Kunín i s původními historickými sbírkami byl veřejnosti zpřístupněn od roku 2003.

Dnes zámek Kunín patří k nejbohatěji vybaveným zámkům na Moravě. O kráse barokního zámku se můžete přesvědčit při prohlídce 16 historických pokojů. Uvidíte nádherné dobově vybavené pokoje i učebnu zámecké školy s klasicistními a empírovými malbami, ale třeba i barokní komínový systém, který patří k unikátům v celé střední Evropě.

Otevírací doba zámku Kunín

  • leden - březen: zavřeno

duben:

  sobota - neděle 9:00 – 16:00
 • květen - září: úterý - neděle 9:00 – 17:00
 • říjen: sobota - neděle 9:00 – 16:00
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Kunín? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Kunín ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • Dnes
 • odpoledne12 až 18 hod. 26°
 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 26°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 26°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 130 Kč / snížené 80 Kč / děti do 6 let zdarma
Reklama

Podobné výlety